Buraki cukrowe: czy wilgoć przyniesie zgnilizny?
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/648330-buraki-cukrowe-odm-lavenda/

Choć pogoda sprzyja burakom cukrowym, nie oznacza to, że plantatorzy mogą spać spokojnie. Duża ilość wilgoci w powietrzu powoduje, że mogą pojawić się choroby. Buraki cukrowe – co im zagraża?

To może być znakomity rok dla buraków, ale musimy zachować czujność mówi profesor Jacek Piszczek, z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Tam, gdzie opadów jest sporo mogą pojawić się zgnilizny.

Zdaniem prof. Piszczka, szczególnie narażone na zgnilizny są te buraki cukrowe, które rosną na glebie ciężkiej i zaskorupionej.

buraki cukrowe

– To może być znakomity rok dla buraków, ale musimy zachować czujność – mówi prof. Jacek Piszczek. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: kondzio250499)

Sprawcami zgnilizn korzeni buraka są grzyby Aphanomyces cohlioides oraz Rioctonia solani.

Rozwojowi tej choroby sprzyjają obfite opady deszczu, stojąca woda w redlinach, zbita gleba, co powoduje niedostatek tlenu oraz wysoka temperatura powietrza. Przyczyną jest wadliwa struktura gleby, ugniecenie i występująca podeszwa płużna. W wyniku braku dostępu powietrza do korzeni dochodzi do osłabienia naturalnego systemu obronnego rośliny, która staje się podatna na infekcję.

Sprawcami zgnilizn korzeni buraka są grzyby Aphanomyces cohlioides oraz Rioctonia solani.

Podczas infekcji spowodowanej przez Aphanomyces cochlioides gnicie następuje od wierzchołka korzenia. Porażony korzeń brązowieje, murszeje, zniszczeniu ulega cała część podziemna, natomiast zdrowa zostaje część wystająca nad powierzchnią gleby. Liście zasychają, lecz w przypadku dostatecznej wilgotności mogą nie wykazywać żadnych oznak chorobowych.

W przypadku porażeń przez grzyba Rizoctoni solani uszkodzeniu ulega powierzchnia boczna korzenia. Zniszczona tkanka boczna jest ciemnogranatowa i czarna. Pojawiają się na niej głębokie spękania. Liście zasychają, a nasady i głowa korzenia gniją.

Często grzyby te występują jednocześnie. Zgnilizny zwykle występują na plantacjach, gdzie przedplonem buraka jest kukurydza.

Dlatego tak ważne jest zmianowanie w uprawach dodaje prof.Piszczek. Cieszmy się, że buraki świetnie rosną, ale sprawdzajmy, czy nie dzieje się nic złego.

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Kiszonki z lucerny – sezon produkcji wre! [WIDEO]

Jak uzyskać paszę o bardzo dobrej jakości? Zobacz reportaż wideo.

12 lipca 2019

Uprawa rzepaku w Polsce

Choć powodów do rezygnacji z uprawy rzepaku było w ostatnim sezonie trochę, wciąż jest wiele argumentów przeciw. Sprawdź jakich!

8 lipca 2019

Po co obserwować krowy?

Rozpoznawanie naturalnych odruchów i rytuałów zwierząt może być pomocne we wczesnym wykryciu choroby. Dowiedz się więcej!

18 maja 2019