Buraki cukrowe: wszystko zależy od pogody

Jak zawsze w uprawach polowych: wszystko zależy od pogody. Jakie choroby mogą w najbliższych dniach zaatakować buraki cukrowe przy niekorzystnej aurze?

Ostatnie dni maja i początek czerwca to w wielu miejscach w Polsce dni i noce z pogodą zmienną i burzową. Co czeka buraki, gdy pogoda się ustabilizuje?

Jeśli nad Polską pozostanie ciepłe powietrze, to plantatorzy będą mieli kilka chwil na odpoczynek i przyglądanie się, jak buraki rosną mówi prof. Jacek Piszczek z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Jeśli pojawi się chłód trzeba będzie zwracać większą uwagę na to, co dzieje się na plantacji.

Największe problemy może stworzyć bakteryjna plamistość liści.

Jeśli nad Polską pozostanie ciepłe powietrze, to plantatorzy będą mieli kilka chwil na odpoczynek i przyglądanie się, jak buraki rosną.

prof. Jacek Piszczek z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Ta choroba często jest mylona nawet przez najlepszych plantatorów z brunatną plamistością lub chwościkiem, bo objawy bywają podobne mówi prof. Piszczek. Czasem jest robiony oprysk fungicydami, ale to nie pomaga! Bakteryjna plamistość liści jest chorobą bakteryjną, a nie powodowaną przez grzyby, więc fungicydy nie działają. Bakteria, która tę chorobę wywołuje mieszka w glebie. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn, choćby spowodowanych burzą, gradem czy intensywnym deszczem liście buraka są uszkodzone, to bakteria te liście porazi. Zwłaszcza, jeśli buraki rosną na stanowisku po burakach lub w pobliżu miejsca gdzie była w poprzednim roku pryzma.

Zdaniem eksperta, szkodników na razie nie należy się obawiać. Ale pogodę trzeba obserwować to podstawowy obowiązek rolnika zajmującego się produkcją roślinną.

Jeśli pogoda będzie dobra, to do połowy czerwca nie powinno być kłopotów z chorobami – dodaje prof. Piszczek. A potem, poczynając od południowych obszarów Polski, będziemy się zmagać z chwościkiem.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *