Cena borówki z Peru na światowych rynkach spada

Cena borówki z Peru w ostatnich dniach spadła w Stanach Zjednoczonych do nienotowanego dotychczas poziomu. Jest to zasługa wyjątkowo dużych dostaw, jakie trafiły do tego kraju. Peru eksportuje borówki w sumie do ponad 30 krajów świata, jednak to USA są głównym odbiorcą tych owoców.

Ceny borówki na świecie są nadal atrakcyjne. Peru w ostatnich latach intensywnie rozwijało swoją produkcję borówki. Złożyły się na to inwestycje sektora prywatnego oraz coraz większy udział małych producentów z głębi kraju. Rozwojowi branży sprzyja też polityka handlowa, ukierunkowana na otwieranie nowych rynków. Sektor produkcji borówki ma przyczynić się również do złagodzenia ubóstwa oraz pobudzenia rozwoju innych branż.

Cena borówki. Czy Peru idzie po rekord?

Cena borówki

Cena borówki z Peru przeżywa obecnie duże spadki

fot. PROCAM

W bieżącym sezonie Peru wyeksportowało już ponad 200 tys. ton świeżej borówki, co stanowi wzrost o niecałe 32% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego sezonu. Z tej ilości do Stanów trafiło w tym sezonie około 54% całego eksportu borówki z Peru. Przewiduje się, że do końca sezonu zostanie odnotowany wzrost na poziomie 37% w porównaniu do poprzedniego. W rekordowych miesiącach na rynek w USA trafiło po 30 tys. ton borówki z Peru.

Skutkiem tego ceny borówki musiały spaść. Najwyższa cena, jaką osiągnęły peruwiańskie borówki, wynosiła 11,67 USD/kg. Była ona wyższa od najwyższej ceny ubiegłego sezonu o prawie 2 USD. Jednak napływ dużych wolumenów tych owoców spowodował spadek cen nawet do połowy tych, jakie były w poprzednim sezonie.

Jeśli chodzi o dynamikę wzrostu eksportu borówek do USA, to Peru jest liderem, jednak po piętach depcze mu Meksyk. W przeciwieństwie do Peru i Meksyku spada import borówek z Argentyny.

Transport borówki amerykańskiej z Chile

Z kolei dostawy z Chile pozostają dotychczas stabilne, choć do końca 2021 r. odnotowano spadek w porównaniu do poprzedniego sezonu o 9,2%. Chile ma utrudniony eksport z powodu kłopotów logistycznych, na które składają się dłuższe frachty, tłok w portach, a także brak kontenerów. Jednak owoce z Chile trafiają już na rynek, który jest powoli uwalniany przez mniejsze dostawy z Peru. Dzięki temu ceny borówek będą rosły.

Reasumując to, jak spadła cena borówki w okresie szczytowych dostaw, daje nam jasny sygnał. Widzimy, co się może stać, kiedy podaż znacznie przekroczy chłonność rynku. Jednak Peru nie koncentruje się na jednym obszarze. Borówki z tego kraju są dostępne na wielu rynkach, także w Polsce. Dzięki tej dywersyfikacji odbiorców może uda się utrzymać opłacalność całego sektora w Peru.

Czytaj również:
Rynek borówki amerykańskiej 2022
Cena borówki amerykańskiej 5.10.2022

Źródło: www.freshfruitportal.com

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *