Cena mleka w kwietniu 2022 roku. Rosną koszty produkcji!

Cena mleka w kwietniu 2022 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6%. Gdy porównamy cenę mleka z marca 2022 z notowaniami z kwietnia 2021 r. okazuje się, że wzrost cen osiąga pułap 40,2%. Dlaczego obserwujemy tak duży skok i czy jest to już stały trend w produkcji mleczarskiej?

Niewątpliwie na ceny mleka i produktów mleczarskich oddziałują oczywiście te same czynniki co na pozostałe działy produkcji rolnej. Mianowicie należy do nich wzrost cen zbóż na rynkach światowych spowodowany wojną w Ukrainie. Przekłada się to oczywiście na koszty pasz. Cena mleka w kwietniu 2022 r. jest także ściśle powiązana ze wzrostem cen energii i paliw. Zupełnie inną kwestią jest stan pogłowia krów zarówno w UE jak i w kraju.

Wysoka cena mleka – dane GUS

Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne cena skupu mleka w kwietniu 2022 r. wyglądały następująco:

cena mleka kwiecień 2022

Cena mleka w kwietniu 2022 r. w poszczególnych województwach – dane GUS

fot. Tabela na podstawie danych GUS

Z podanych informacji wynika, że w skupach cena mleka w kwietniu 2022 r. najniższa była w województwach małopolskim, łódzkim i zachodniopomorskim. Natomiast najwyższe kwoty za mleko płacono w warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubuskim.

Mniej krów – mniej mleka?

Faktem jest, że już od ładnych kilku lat obserwuje się spadek pogłowia krów mlecznych. Przyczyn tego stanu rzeczy jest oczywiście wiele, ale z pewnością kluczowym pojęciem jest tu słowo opłacalność. Spadek produkcji mleka jest częściowo rekompensowany wzrostem wydajności. Jednak to za mało, aby powstrzymać zauważalne obniżenie produkcji. Efektem końcowym, jak już wspomniano jest zmniejszona podaż surowca a co za tym idzie wzrost jego ceny.

Według analityków Banku Pekao SA:

Zahamowanie wzrostu produkcji mleka surowego wynikało z wzajemnego neutralizowania się wzrostu wydajności mlecznej i spadku pogłowia krów (trend konsolidacyjny hodowli skutkujący likwidacją małych stad), w ostatnim czasie dodatkowo wzmocnionego przez wysokie ceny skupu żywca wołowego i ograniczoną opłacalność hodowli mlecznej.

Cena mleka w kwietniu 2022 – podsumowanie

Ceny skupu mleka prawdę powiedziawszy są wysokie i rosną. Najprawdopodobniej taki trend utrzyma się, ale nie jest to gwarancja opłacalności produkcji.

Analitycy rynku twierdzą, że pomimo wzrostu średnich cen skupu mleka opłacalność hodowli krów mlecznych nie jest oczywista. Wskazuje się tu na presję wywieraną na branżę ze względu na jeszcze szybsze wzrosty cen zbóż w kraju i na świecie. Krótko mówiąc chociaż cena mleka w kwietniu 2022 jest stosunkowo wysoka nie można na tej podstawie z całą pewnością stwierdzić, że wpłynie to na wzrost hodowli krów mlecznych.

Czytaj też: Ceny mleka – prognozy miłe dla ucha producentów

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Paolo pisze:

    W tej chwili cena powinna być ok 3 zł, żeby nadrobić te rosnące ceny… Wszyscy zarabiają tylko nie rolnik…