Ceny nawozów w górę. Produkcja zbóż w 2022 r. zagrożona?

Kończący się 2021 rok rolnicy z pewnością zapamiętają jak rok wyraźnych podwyżek. W górę podskoczyły nie tylko ceny nawozów, ale także innych środków służących do produkcji rolnej. To z kolei nie wróży nic dobrego przed kolejnym sezonem. Czy to oznacza, że zdolności produkcyjne rolników mogą być zagrożone? Sprawdźmy!

Sytuacja na rynku zbóż to temat, który podjęto podczas spotkania grupy roboczej ,,Zboża” Copa-Cogeca w którym uczestniczył Jerzy Grabiński, ekspert FBZPR. Podczas grudniowego spotkania dyskutowano o tegorocznej produkcji zbóż, a także o niepokojących prognozach na rynku zbóż w 2022 r.

Przeczytaj również: Rekordowe ceny nawozów w 2021 r. 

Ceny nawozów w górę. Konsekwencją będą niskie zbiory zbóż 2022?

Według uczestników spotkania w tym także FBZPR, tegoroczne zbiory zbóż osiągną wynik podobny jak w 2020 r. dzięki m.in. wysokim plonom kukurydzy. Ale to nie oznacza, że rolnicy mają powody do zadowolenia, wręcz przeciwnie. Obawy rolników spowodowane są m.in. przez wysokie ceny nawozów. Z powodu wspomnianych podwyżek część rolników zrezygnowała z nawożenia mineralnego. To z kolei może przełożyć się na niższe zbiory zbóż w 2022 r. Na ten fakt zwrócił uwagę Jerzy Grabiński z FBZPR:

Sytuacja jest bardzo trudna w związku z wysokimi cenami nawozów. W efekcie duża część producentów po prostu ich nie zastosowała. Jeżeli będzie kiepska zima to wpłynie ona na przezimowanie upraw, a to z kolei przełoży się na zbiory. Brak odpowiednich dawek nawozów na jesieni nie wróży dobrze oziminom. To samo będzie dotyczyło nawożenie wiosennego, bo nic nie wskazuje, że ceny nawozów spadną. A rosną także ceny innych środków do produkcji rolnej.

Prognozy cen nawozów 2022 – konieczne zniesienie cła

Nie brakuje obaw, że ceny nawozów nadal będą szły w górę. Postulatem Copa-Cogeca jest zniesienia ceł anty dumpingowych na zagraniczne nawozy. Komisja Europejska, a właściwie DG TRADE zapowiedziała rozpoczęcie dochodzenia w tej sprawie, które oceni wpływ środków antydumpingowych na rynek nawozów.

Jak podaje FBZPR ceny nawozów azotowych w 2021 r. znacząco podskoczyły w górę, osiągając nawet trzykrotnie wyższe wartości. Problemem jednak są nie tylko wysokie ceny, ale także niższa podaż poza sezonem, która może zagrozić produkcji zbóż w 2022 r.

(…) podaż poza sezonem była niższa niż zazwyczaj i dystrybutorzy już teraz nie są pewni czy będą w stanie zaspokoić popyt rolników w wielu państwach członkowskich do okresu wiosennego. Te warunki w ogromnym stopniu zagrażają zdolnościom produkcyjnym rolników. Dlatego Copa-Cogeca dopinguje Komisję Europejską o jak najszybsze działania w tym zakresie.

Czytaj również: Ceny jaj na rynku rosną. Podwyżki wynoszą nawet 30 proc.

Źródło: FBZPR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 45

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Piotr pisze:

    Niech ceny nawozów jeszcze wzrosną a produkcja roślinna się załamie,ale zawsze można żywność zaimportować.