Ceny porzeczki czarnej 27.07.2022 — podsumowanie kampanii skupowej

Tegoroczna kampania skupu, jak i cały sezon handlu porzeczką ma się ku końcowi. Niewątpliwie 2022 r. zaliczamy do historycznych. Od lat ceny porzeczki czarnej 27.07.2022, czyli na finiszu kampanii nie były na tak wysokim poziomie. Gdy jednak podejmujemy się podsumowania tego okresu — wypada to bardzo… monotonnie, aczkolwiek rzeczywiście świetnie. Ale jakie z niego wyciągniemy wnioski?

Ceny porzeczki czarnej 27.07.2022 utrzymują się na niezmiennym poziomie, jednak zdecydowana większość skupów już zaniechała podawania cen, sezon uważając za zamknięty.

Ostatnie notowania ceny porzeczki czarnej 27.07.2022

Porzeczka czarna cena na skupie

W 30. tygodniu lipca zaledwie jeden skup, w okolicach Grójca jeszcze operował ceną porzeczki czarnej na mrożenie — minimalna i maksymalna wynosiła 8,0 zł/kg.

A ile kosztuje porzeczka czarna na rynkach?

Generalnie ceny porzeczki czarnej 27.07.2022 na rynkach hurtowych utrzymują się niezmiennie na poziomie z początku sezonu sprzedaży. Minimalna na większości placów to 12,0 zł/kg, natomiast maksymalna sięga 18,0 zł/kg.

ceny-porzeczki-czarnej-27.07.2022-sr

Ceny porzeczki czarnej 27.07.2022 utrzymywały się na historycznie wysokim poziomie

fot. Adobe Stock

  • Porzeczka czarna na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — minimalna 12,0 zł/kg, maksymalna 16,0 zł/kg (27.07.2022 r.)
  • Cena kilograma porzeczki czarnej na WGRO (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza SA) — minimalna 65,0 zł/skrzynka 5-kg, maksymalna 80,0 zł/skrzynka 5-kg (27.07.2022 r.)
  • Cena porzeczki czarnej na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa SA) — minimalna 12,0 zł/kg, maksymalna 14,0 zł/kg (27.07.2022 r.)
  • Porzeczka czarna cena kg w Bydgoszczy (Targowisko hurtowe Mewat) — minimalna 4,0 zł/kg, maksymalna 6,0 zł/kg (27.07.2022 r.)
  • Porzeczka czarna cena za kilogram na kaliskiej giełdzie (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska Sp. z o.o.) — minimalna 12,0 zł/kg, maksymalna 18,0 zł/kg (27.07.2022 r.)

Podsumowanie kampanii skupu porzeczki czarnej

Tegoroczną kampanię skupu porzeczki czarnej otwarto ceną minimalną 6,0 zł/kg, przy czym maksymalna w 27. tygodniu roku wynosiła już 8,0 zł/kg. W 28. tygodniu roku czarna porzeczka na przemysł kosztowała od 6,5 zł/kg do 8,5 zł/kg. W kolejnym tygodniu roku tj. 4. tygodniu lipca za kg porzeczki czarnej skupy płaciły od 7,5 zł do 8,0 zł. A w ostatnim tygodniu lipca, będącym kulminacją sezonu handlu ceny porzeczki czarnej 27.07.2022 wynosiły 8,0 zł/kg.

Nie będzie przesadą, jeśli określimy ten sezon jako wyjątkowy dla porzeczki czarnej. Można było zarobić na owocach, jeśli tylko się je miało i były dobrej jakości. Niestety na większości plantacji plony nie były duże, a redukowała je jeszcze w okresie dojrzewania i zbiorów pogoda — sucha i upalna.

Podsumowując, ceny porzeczki czarnej 2022 były dużo wyższe niż w poprzednich latach. Porównując rok do roku, mieliśmy wzrost średnio o 85%. Natomiast w relacji do bardzo słabej cenowo kampanii 2018 wzrost cen wyniósł aż 1567%.

Produkcja, zbiory i ceny porzeczki czarnej 2022 — dokumentacja fotograficzna i analiza na wykresach

Co było przyczyną takich cen?

Zapotrzebowanie importerów na sok i inne przetwory jest ogromne, ale trudno temu sprostać. Przemysł przetwórczy był zdeterminowany do zakupu porzeczki czarnej od polskich plantatorów, którzy mieli surowiec. Zakłócone zostały w tym roku bowiem sieci dystrybucji i trudno było sprowadzić towar z zagranicy. Poza tym wysokie koszty transportu zobligowały do sięgania po polski owoc.

Wszystko wskazuje na to, że przetwórcy w swojej głównej kampanii skupu porzeczki czarnej nie zrealizowali planów ilościowych. Tryb przypuszczalny jest jak najbardziej wskazany, gdyż przetwórcy nie informują o stanach swoich magazynów. Dlatego też jeszcze w pierwszej dekadzie sierpnia prowadzą skup i są teraz (9.08.2022 r.) w stanie zapłacić naprawdę wiele. Świadczy o tym historycznie wysoka cena porzeczki czarnej w granicach 10,0 zł/kg. A jak podaje dzisiaj na pasku Agrobiznes (TVP1), kilogram porzeczki czarnej kosztuje 18,0–20,0 zł/kg. Takich cen skupu i na tragach jeszcze nigdy nie obserwowaliśmy w skupach. Niedobór surowca w postaci czarnych owoców jagodowych dobrze rokuje dla rozpoczynającej się wkrótce kampanii skupu aronii. Spodziewać się należy, że cena aronii 2022 również będzie historyczna.

Do tego kurs złotówki do dolara skłania kontrahentów do zakupów w naszym kraju. To wszystko stymulowało do kupna dużej ilości owoców czarnej porzeczki. Nie wszyscy jednak wypełnili plany ilościowe. Częstym obrazkiem była agresywna konkurencja o owoce tego gatunku.

Reakcja sadowników na ceny porzeczki czarnej 2022?

Cóż, a jak mogli zareagować polscy plantatorzy na tak wysoką cenę kg porzeczki?
Niestety doświadczenie kilkunastu lat wstecz niczego nas nie nauczyło. Wówczas również jednoroczny skok cenowy do granic 5,0 zł/kg owoców porzeczki sprawił, że jak grzyby po deszczu wyrastały nowe plantacje. Po to, by po nakładach na ich pielęgnację, gdy weszły w okres plonowania, cena spadła do groszowych wartości za kilogram owoców. Niestety na tym poziomie utrzymywała się przez kolejne lata. Wściekłość na taką sytuację sprawiała, że wielu sadowników nie zbierało nawet owoców. Do tego zrezygnowali z pielęgnacji krzewów — nawożenia, ochrony. I poniekąd było to zrozumiałe — o opłacalności nie mogło się nawet marzyć. I nastał 2022 r., gdy ceny na historycznym, nigdy dotychczas niedosięgłym poziomie zresetowały wielu pamięć.

Szkółkarze „sprzedają na pniu” obecnie wszystko, co dotyczy czarnej porzeczki. Powstają plantacje ze sztobrów złej jakości. Ludzie na potęgę robią nowe nasadzenia. Ale czy nawet sezon 2023 będzie jeszcze lepszy od obecnego, już minionego, nie mówiąc o 2025 i kolejnych? Mało prawdopodobne by ceny surowca utrzymały się czy nawet przewyższyły tegoroczne. Kto kupi przetwory, do których jeszcze trzeba dodać ceny energii na przetworzenie czy chłodzenie albo mrożenie, komponentów, opakowań? Przemysł też przekroczyć pewnych granic nie może…

Zatem czy lepiej zainwestować w pielęgnację istniejących plantacji, niż zakładać nowe i inwestować w te, które wydadzą handlowy plon dopiero za trzy lata?


Czytaj też:
Ceny porzeczki czarnej 2022

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 1 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Agnieszka G. pisze:

    W tym roku jest cena bardzo dobra w tamtym też nie było źle, co będzie w następnym zobaczymy. Polski rolnik powoli upada ceny są mieszane, wiśnia bardzo słabo, nawet koszty produkcji się nie zwrócą, malina dobra cena ale nie tak powinno wyglądać nasza praca. Jak tak dalej pójdzie to małe gospodarstwa upadną.