Ceny skupu kurcząt brojlerów są najniższe od 10 lat!

Ceny skupu kurcząt brojlerów w kwietniu uplasowały się na poziomie najniższym od 2010 roku – wynika z danych resortu rolnictwa. Ten spadek i dodatkowo wzrost cen pasz sprawiły, że producenci znaleźli się w dramatycznej sytuacji.

ceny skupu kurcząt brojlerów

Podsumowując: ceny skupu kurcząt brojlerów poleciały w dół!

fot. Pixabay

Ceny kurcząt brojlerów w skupie poszły drastycznie w dół. Według danych MRiRW, w kwietniu uplasowały się na poziomie najniższym od 10 lat. Tym samym dynamika cen drobiu – po wzrostach notowanych w styczniu i lutym – spadła do -15 proc. (w skali roku).

Choć w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano niewielką zwyżkę (+0,4 proc.) ceny kurcząt brojlerów w skupie nadal utrzymują się na drastycznie niskim poziomie.

Drastyczne obniżki

Kłopoty producentów drobiu rozpoczęły się wraz z pojawieniem się pandemii koronawirusa. Wprowadzone przez wiele państw obostrzenia sprawiły, że sektor HoReCa w całej UE przestał funkcjonować. Popyt na drób zmalał, a eksport praktycznie z dnia na dzień zamarł. Okazało się to być silnym ciosem w krajową branżę drobiarską, która dotąd ponad połowę mięsa wyprodukowanego w Polsce wysyłała za granicę.

Na obniżki cen wpływa ponadto występowanie w Polsce ptasiej grypy, a co za tym idzie – utrata ważnych eksportowych rynków.

Jakie ceny skupu kurcząt brojlerów?

Podsumujmy aktualne ceny drobiu według danych MRiRW:

  • Kurczęta brojlery – 2,94 zł/kg (+0,4 proc. w skali tygodnia)
  • Indory – 4,76 zł/kg  (-0,8 proc.)
  • Indyczki – 4,60 zł/kg (-2,3 proc.)
  • Kaczki typu brojler – 4,35 zł/kg (+0,5 proc.)

Ceny skupu kurcząt brojlerów są niskie – przeczytaj więcej o sytuacji producentów!

Na koniec przyjrzyjmy się notowaniom drobiu w poszczególnych makroregionach kraju. Kurczęta brojlery w najwyższej cenie oferowane są w centralnej Polsce (2,97 zł/kg), w najniższej na południowym-wschodzie (2,6 zł/kg). Indory najdroższe na zachodzie (prawie 4,85 zł/kg), najtańsze na północy (4,74 zł/kg). Natomiast cena indyczek plasuje się od 4,4 zł/kg na północy do blisko 4,75 zł/kg  w centrum.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *