Ceny ziemniaków w UE

Jak dotąd pogoda sprzyjała wegetacji ziemniaków w krajach Europy Zachodniej. Koniec maja i początek czerwca przyniosły obfite opady deszczu i wysoką temperaturę. Jednak to czerwiec jest krytycznym miesiącem w rozwoju europejskich upraw. Jakie są ceny ziemniaków w UE?

Jak podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, nic nie wskazuje na to, żeby w tym sezonie były takie niedobory ziemniaków, jak w 2018/19.

Jednak plony nie osiągną rekordowych poziomów. O ile nie będzie dobrej mieszanki deszczu i umiarkowanej, ale nie bardzo wysokiej temperatury. Wzrost opadów oraz ich zapowiedź w najbliższym czasie spowodował spadek notowań cen ziemniaków w kontraktach terminowych. Na kwiecień do 157 EUR/t, wobec aktualnych cen przekraczających 300 EUR/t – ocenia Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ.

Ceny ziemniaków w UE

fot. pixabay

Ceny ziemniaków w UE w sezonie 2018/19 były rekordowo wysokie

Jak zaznacza Wiesław Dzwonkowski, średni poziom cen w sezonie 2018/19 był rekordowo wysoki. Na przełomie maja i czerwca na rynku widoczne były obniżki – mimo niewielkich zapasów na rynku. Może być to spowodowane tym, że przetwórcy polegali głównie na zakontraktowanych dostawach. W surowiec dostępny na wolnym rynku zaopatrywali się w niewielkim stopniu.

Belgia i Francja

Ceny ziemniaków do przetwórstwa w Belgii (odmiana Bintje) uplasowały się na poziomie 250 EUR/tonę. Natomiast we Francji wynosiły od 250 EUR/t (Bintje) do 300-310 EUR/t (pozostałe odmiany). Pod koniec maja ceny francuskich ziemniaków jadalnych w zależności od wielkości bulw i wielkości opakowania wahały się od 360 do 490 EUR/t (+3 proc. w skali miesiąca).

Ziemniaki typu premium (odmiany Agata, Charlotta i Various) w opakowaniach 2,5 i 12,5 kg w cenie od 700 do 800 EUR/t. Pierwsze ziemniaki wczesne z południa Francji to koszt od 1,30-1,50 EUR/kg.

Niemcy

Na rynku niemieckim widoczny jest jeszcze dosyć duży popyt na ziemniaki z ubiegłorocznych zbiorów. Jednak ich podaż jest niewielka.

Import egipski był w tym roku bardzo wysoki, ale obecnie zastępują go wczesne ziemniaki izraelskie i hiszpańskie. Zwiększają się też powoli dostawy nowych ziemniaków rodzimej produkcji, ale ich dostępność nie jest jeszcze powszechna – czytamy w biuletynie Rynek rolny – czerwiec 2019” IERiGŻ.

Jak podaje AMI na przełomie maja i czerwca wczesne odmiany Annabelle na rynku hamburskim od w cenie od 24 do 28 EUR/25 kg (niemieckie odmiany) i od 25 do 28 EUR/25 kg (bulwy pochodzące z Cypru).

Źródło: IERiGŻ

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Koniec z wysoką opłacalnością chowu kur niosek?

Sprawdź, dlaczego rentowność produkcji jaj obniżyła się!

26 kwietnia 2019

Światowa produkcja pszenicy idzie na rekord?

Według Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa globalna produkcja pszenicy w sezonie 2019/2020 osiągnie rekordowe 780,8 mln ton. Jakie ceny?

14 czerwca 2019

Jak zostać serowarem?

Szkolenia organizowane przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego to szansa dla każdego, kto chciałby zostać serowarem.

13 czerwca 2019