Choroby ziemniaka – rozpoznanie i zwalczanie – wideoporadnik!

Ochrona fungicydowa ziemniaka jest bardzo istotnym elementem w jego uprawie. Źle prowadzona może być przyczyną znacznych strat plonu bulw. Sprawdź, jak poprawnie rozpoznać choroby ziemniaka i skutecznie je zwalczyć w nowym wideoporadniku!

Dwa typy groźnej alternariozy!

choroby ziemniaka- brunatna plamistość liści

fot. Daniel Biernat

Pierwsze objawy brunatnej plamistości liści ziemniaka

Alternarioza oraz zaraza to najgroźniejsze choroby w uprawie ziemniaka. Sporym problemem jest ich poprawne rozpoznanie. Alternariozą nazywa się dwie choroby, które mogą zaatakować liście i bulwy ziemniaka. Pierwsza z nich to brunatna plamistość liści ziemniaka wywoływana przez grzyb Alternaria alternata. W polu, przy sprzyjających warunkach pojawia się w czerwcu. Pod koniec lipca możemy spodziewać się infekcji suchej plamistości liści ziemniaka, powodowanej przez grzyb Alternaria solani. Sprzyjającymi warunkami do rozwoju obydwu chorób jest wysoka wilgotność powietrza oraz temperatura, występujące na przemian z okresami suszy.

Wideoporadnik:

Objawy obydwu chorób mogą pojawiać się zarówno na liściach, jak i bulwach ziemniaka. Brunatna plamistość liści objawia się brunatnymi, drobnymi plamami o średnicy od 1-5 mm. Objawami suchej plamistości są również brunatne plamy, jednak są one znacznie większe –od 10-20 mm.

Trudny przeciwnik – zaraza ziemniaka!

Zaraza ziemniaka pojawia się na polu jako druga, tuż po brunatnej plamistości liści ziemniaka. Może porażać liście, łodygi oraz bulwy. Powodowana jest przez organizm grzybopodobny Phytophthora infestans. Objawami porażenia początkowo są jasno lub ciemnozielone, nieregularne plamy, które stopniowo się powiększają i brunatnieją. Wokół plam może się tworzyć jasnozielona obwódka, a przy wysokiej wilgotności powietrza, po spodniej stronie liści pojawia się biały nalot grzybni.

Jak zwalczyć 3 najgroźniejsze choroby ziemniaka?

Najlepiej postawić na fungicyd, który będzie działał kontaktowo, wgłębnie i układowo. Czyli będzie zabezpieczał liście i łodygi ziemniaka przed infekcjami, oraz zwalczał już istniejące. Powinien zawierać sprawdzone i unikatowe substancje czynne. Do takich zalicza się m.in. Carial Star od firmy Syngenta. Posiada on wszystkie wymienione cechy, a dodatkowymi zaletami jest możliwość stosowania go 3 razy w sezonie naprzemiennie z innymi substancjami aktywnymi oraz okres karencji, który wynosi zaledwie 3 dni. Można go stosować 3 razy w sezonie wegetacyjnym, a jednorazowa dawka wynosi 0,6 l/ha. 

 

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Zaraza ziemniaka – jak skutecznie ją zwalczać?

Oprócz alternariozy kolejnym problemem rolników jest zaraza ziemniaka. Przeczytaj, jak skutecznie z nią walczyć w każdych warunkach!

17 czerwca 2019

Revylucyjne Dni Pola BASF w Pągowie!

BASF szykuje rewolucję w ochronie fungicydowej roślin. Na pierwszy ogień pójdą zboża. Sprawdź koniecznie relację z Dni Pola w Pągowie!

24 czerwca 2019

Kredyty dla gospodarstw rolnych

Sprawdź, dlaczego aż 60% rolników deklaruje problemy finansowe, a jedynie około 30% wspiera się kredytami

17 czerwca 2019