Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!
Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. gruźlica bydła
Gruźlica bydła i światowy rekord w koszeniu lucerny to tylko niektóre z tematów, które poruszamy w najnowszym wydaniu „100 sekund”. Bądź na bieżąco z ciekawostkami rolniczymi z kraju i ze świata!
Spis treści
Gruźlica bydła atakuje
Wydawało się, że gruźlica bydła jest już przeszłością. Choroba zaatakowała jednak na dużą skalę, po raz pierwszy od 30 lat. Weterynarze wykryli ją w oborze na terenie kaliskiego Liskowa. W związku z gruźlicą zdecydowano się uśpić całe stado, liczące 160 krów.
Lekarze podejrzewają drugie ognisko, które miałoby znajdować się w pobliskiej gminie Ceków Kolonia. Próbki krwi zwierząt z tamtejszego stada zostały już przesłane do instytutu weterynarii w Puławach. Tymczasem weterynarze przypominają, by pamiętać o zasadach bioasekuracji. Podstawą jest stosowanie mat dezynfekcyjnych oraz specjalnej odzieży i obuwia wyłącznie do użytku w oborze.
Zakaz uboju gospodarczego
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej walczy o zakaz uboju gospodarczego świń. Eksperci wskazują na fakt, że mięso z takiego uboju nie zawsze wykorzystywane jest wyłącznie na własne potrzeby. Zdarza się, że trafia na rynek bez wcześniejszego nadzoru weterynaryjnego, a to zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Ograniczenie uboju do zarejestrowanych rzeźni spotyka się jednak z krytyką hodowców trzody chlewnej. Wszystkiemu winna jest słaba dostępność takich zakładów.
Aplikacja dla hodowców krów
Przewidywanie stanu zdrowia stada i wykrywanie potencjalnych chorób może być proste. Pozwalają na to m.in. takie aplikacje jak SomaDetect. Dzięki wykorzystaniu specjalnych algorytmów i wiązek światła, system jest w stanie zidentyfikować nieprawidłowości już w kilka sekund. Autorzy przeanalizowali wcześniej tysiące zebranych próbek. Obecność oraz stężenie białka, tłuszczu, antybiotyków i hormonów w surowym mleku zwiastuje tak poważne choroby jak mastitis, ketoza czy kwasica.
Kanada inwestuje w jaja
Kanadyjski rząd zainwestował duże pieniądze w rozwój systemu prześwietlania jaj wylęgowych. Dotacja w wysokości 840 tysięcy dolarów ma zwiększyć precyzję rozpoznawania płci pisklęcia oraz stwierdzania zapłodnienia jaj. Celem projektu jest poprawa dobrostanu ptaków i zmniejszenie kosztów produkcji. Ciekawe, czy to rozwiązanie sprawdziłoby się również w Polsce.
Rekord w koszeniu lucerny
Amerykański rolnik ustanowił światowy rekord w koszeniu lucerny. Nie udałoby się to gdyby nie marka CLAAS, która wsparła go w organizacji przedsięwzięcia. 24-letni Tate Mesbergen z Kolorado w ciągu 8 godzin skosił przeszło 141 hektarów lucerny. Mężczyzna pobił dotychczasowy rekord o ponad 40 ha. Co ciekawe, należał on do Polaka.