Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. gruźlica bydła

Gruźlica bydła i światowy rekord w koszeniu lucerny to tylko niektóre z tematów, które poruszamy w najnowszym wydaniu „100 sekund”. Bądź na bieżąco z ciekawostkami rolniczymi z kraju i ze świata!

Gruźlica bydła atakuje

Wydawało się, że gruźlica bydła jest już przeszłością. Choroba zaatakowała jednak na dużą skalę, po raz pierwszy od 30 lat. Weterynarze wykryli ją w oborze na terenie kaliskiego Liskowa. W związku z gruźlicą zdecydowano się uśpić całe stado, liczące 160 krów.

gruźlica bydła

Gruźlicę bydła wykryto w Liskowie (pow. kaliski).

Lekarze podejrzewają drugie ognisko, które miałoby znajdować się w pobliskiej gminie Ceków Kolonia. Próbki krwi zwierząt z tamtejszego stada zostały już przesłane do instytutu weterynarii w Puławach. Tymczasem weterynarze przypominają, by pamiętać o zasadach bioasekuracji. Podstawą jest stosowanie mat dezynfekcyjnych oraz specjalnej odzieży i obuwia wyłącznie do użytku w oborze.

Zakaz uboju gospodarczego

wsparcie za ubój trzody chlewnej

KZP-PTCh postuluje o zakaz uboju gospodarczego świń.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej walczy o zakaz uboju gospodarczego świń. Eksperci wskazują na fakt, że mięso z takiego uboju nie zawsze wykorzystywane jest wyłącznie na własne potrzeby. Zdarza się, że trafia na rynek bez wcześniejszego nadzoru weterynaryjnego, a to zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Ograniczenie uboju do zarejestrowanych rzeźni spotyka się jednak z krytyką hodowców trzody chlewnej. Wszystkiemu winna jest słaba dostępność takich zakładów.

Aplikacja dla hodowców krów

SomaDetect

Aplikacja SomaDetect wykrywa nieprawidłowości dzięki błyskawicznej analizie zawartości krowiego mleka.

fot. Fotolia

Przewidywanie stanu zdrowia stada i wykrywanie potencjalnych chorób może być proste. Pozwalają na to m.in. takie aplikacje jak SomaDetect. Dzięki wykorzystaniu specjalnych algorytmów i wiązek światła, system jest w stanie zidentyfikować nieprawidłowości już w kilka sekund. Autorzy przeanalizowali wcześniej tysiące zebranych próbek. Obecność oraz stężenie białka, tłuszczu, antybiotyków i hormonów w surowym mleku zwiastuje tak poważne choroby jak mastitis, ketoza czy kwasica.

jaja na ściółce

Kanadyjski rząd zainwestował 840 tys. dolarów w rozwój systemu prześwietlania jaj.

Kanada inwestuje w jaja

Kanadyjski rząd zainwestował duże pieniądze w rozwój systemu prześwietlania jaj wylęgowych. Dotacja w wysokości 840 tysięcy dolarów ma zwiększyć precyzję rozpoznawania płci pisklęcia oraz stwierdzania zapłodnienia jaj. Celem projektu jest poprawa dobrostanu ptaków i zmniejszenie kosztów produkcji. Ciekawe, czy to rozwiązanie sprawdziłoby się również w Polsce.

Amerykanin pobił światowy rekord w koszeniu lucerny, który należał dotychczas do Polaka.

fot. Fotolia

Rekord w koszeniu lucerny

Amerykański rolnik ustanowił światowy rekord w koszeniu lucerny. Nie udałoby się to gdyby nie marka CLAAS, która wsparła go w organizacji przedsięwzięcia. 24-letni Tate Mesbergen z Kolorado w ciągu 8 godzin skosił przeszło 141 hektarów lucerny. Mężczyzna pobił dotychczasowy rekord o ponad 40 ha. Co ciekawe, należał on do Polaka.

Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *