Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. kredyt preferencyjny

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. kredyt preferencyjny

Pierwsze marcowe wydanie to garść wiedzy nt. obowiązkowej bioasekuracji, kredytów preferencyjnych, nowych odmian kukurydzy i krowy uciekinierki.

„100 sekund” to porcja ciekawostek rolniczych w pigułce. Dowiedz się, kiedy ruszą kontrole gospodarstw w związku z obowiązkową bioasekuracją, w których bankach można starać się o kredyt preferencyjny i jak zakończyła się historia odważnej krowy.

Obowiązkowa bioasekuracja

Bioasekuracja to już obowiązek. Krzysztof Jurgiel podpisał rozporządzenie, które wprowadza zaostrzone wymagania weterynaryjne na terenie całej Polski. Kiedy ruszą masowe kontrole gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej? Co czeka te z nich, które nie spełniają wymogów?

kredyt preferencyjny

Wnioski o kredyty preferencyjne należy składać w siedzibach banków współpracujących z ARiMR.

Kredyt preferencyjny dla rolników

Można już ubiegać się o kredyt preferencyjny z dofinansowaniem ARiMR na zakup ziemi oraz inwestycje w rolnictwie i przetwórstwie. Wnioski należy składać do jednego z siedmiu banków, z którymi współpracuje agencja. Jaką kwotę przeznaczy ARiMR na dopłaty do ich oprocentowania? Ile wynosi limit akcji kredytowej?

Nowe odmiany kukurydzy

Rośnie liczba odmian kukurydzy przydatnych do uprawy na terenie naszego kraju. Podczas ostatniego spotkania Komisji ds. rejestracji odmian kukurydzy w siedzibie COBORU do Krajowego Rejestru wpisano aż 23 nowe odmiany tej rośliny. Większość z nich pochodzi z zagranicznych hodowli i polecana jest do uprawy na ziarno.

Kubota RTV-XG850 Sidekick

fot. Kubota

Pojazd Kubota RTV-XG850 Sidekick miał swoją oficjalną premierę w lutym, na targach The National Farm Machinery Show.

Kubota z nowym pojazdem

Podczas tegorocznej edycji The National Farm Machinery Show (14–17 lutego 2018, USA) Kubota zaprezentowała nowy pojazd użytkowy. To najszybszy i najzwinniejszy model z linii RTV. Kiedy maszyna trafi do sprzedaży?

Krowa uciekinierka

Wyspy na Jeziorze Nyskim przez kilka tygodni miały wyjątkową mieszkankę. Była nią odważna krowa rasy Limousine, która podczas transportu do rzeźni wyrwała się z rąk pracowników skupu i pognała do jeziora. Niestety, próba schwytania zwierzęcia zakończyła się tragicznie.

Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!

Jakie są zmiany w dopłatach bezpośrednich 2018?

Czy zmieniły się kwoty dopłat, limity powierzchniowe, liczby zwierząt? Czy uległy zmianie rodzaje płatności?

13 marca 2018

Budowa zapory wzdłuż wschodniej granicy jeszcze w tym roku

Resort rolnictwa zapowiada budowę płotu wzdłuż wschodniej granicy z Białorusią i Ukrainą, ale wielu rolników ma wątpliwości, czy taka inwestycja ma sens.

21 marca 2018

Czy jest szansa na wyrównanie dopłat bezpośrednich po 2020 r.?

Co robi polski rząd w sprawie wyrównania dopłat bezpośrednich i czy przyjęcie takiego rozwiązania jest możliwe?

23 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij