Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. kredyt preferencyjny

„100 sekund” to porcja ciekawostek rolniczych w pigułce. Dowiedz się, kiedy ruszą kontrole gospodarstw w związku z obowiązkową bioasekuracją, w których bankach można starać się o kredyt preferencyjny i jak zakończyła się historia odważnej krowy.

Obowiązkowa bioasekuracja

Bioasekuracja to już obowiązek. Krzysztof Jurgiel podpisał rozporządzenie, które wprowadza zaostrzone wymagania weterynaryjne na terenie całej Polski. Kiedy ruszą masowe kontrole gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej? Co czeka te z nich, które nie spełniają wymogów?

kredyt preferencyjny

Wnioski o kredyty preferencyjne należy składać w siedzibach banków współpracujących z ARiMR.

Kredyt preferencyjny dla rolników

Można już ubiegać się o kredyt preferencyjny z dofinansowaniem ARiMR na zakup ziemi oraz inwestycje w rolnictwie i przetwórstwie. Wnioski należy składać do jednego z siedmiu banków, z którymi współpracuje agencja. Jaką kwotę przeznaczy ARiMR na dopłaty do ich oprocentowania? Ile wynosi limit akcji kredytowej?

Nowe odmiany kukurydzy

Rośnie liczba odmian kukurydzy przydatnych do uprawy na terenie naszego kraju. Podczas ostatniego spotkania Komisji ds. rejestracji odmian kukurydzy w siedzibie COBORU do Krajowego Rejestru wpisano aż 23 nowe odmiany tej rośliny. Większość z nich pochodzi z zagranicznych hodowli i polecana jest do uprawy na ziarno.

Kubota RTV-XG850 Sidekick

fot. Kubota

Pojazd Kubota RTV-XG850 Sidekick miał swoją oficjalną premierę w lutym, na targach The National Farm Machinery Show.

Kubota z nowym pojazdem

Podczas tegorocznej edycji The National Farm Machinery Show (14–17 lutego 2018, USA) Kubota zaprezentowała nowy pojazd użytkowy. To najszybszy i najzwinniejszy model z linii RTV. Kiedy maszyna trafi do sprzedaży?

Krowa uciekinierka

Wyspy na Jeziorze Nyskim przez kilka tygodni miały wyjątkową mieszkankę. Była nią odważna krowa rasy Limousine, która podczas transportu do rzeźni wyrwała się z rąk pracowników skupu i pognała do jeziora. Niestety, próba schwytania zwierzęcia zakończyła się tragicznie.

Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!

Wejdą do gospodarstw i odbiorą rolnikom zwierzęta?

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt ma dać organizacjom pozarządowym zbyt dużą władzę? To uderzy w rolników!

14 lutego 2019

Oświadczenie o dopłaty bezpośrednie czy wniosek?

Z możliwości złożenia oświadczeń w formie papierowej skorzystało w ubiegłym roku około  431 tys. rolników.

14 lutego 2019

Dymisja za nielegalny ubój bydła?

Nielegalny ubój chorych krów na mięso to wina Głównego Lekarza Weterynarii? Czy może egzaminu nie zdał cały system?

13 lutego 2019