Uprawa roślin bez ziemi, orka bez nadzoru człowieka i brak zaufania Czechów do polskiego mięsa. Poznaj najnowsze ciekawostki rolnicze i podziel się nimi z innymi gospodarzami!
Wieprzowina pod lupą
Jesteśmy czwartym co do wielkości dostawcą wieprzowiny do Czech. Niewykluczone jednak, że wkrótce się to zmieni. Wywożone z Polski mięso czekają nowe badania na południowej granicy. Powodem wzmożonej kontroli ma być strach przed ASF. Zdaniem polskich firm dodatkowe wydatki nałożone na importerów to nic innego jak próba ukrócenia eksportu.
Sprzedamy więcej żywności
Będziemy mogli legalnie sprzedawać dwa razy więcej żywności. Rząd przyjął projekt ustawy, zgodnie z którą kwota przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie podniesiona z 20 tys. do 40 tys. złotych. Po przekroczeniu tego pułapu zapłacimy 2% podatku.
Dotyczy to zarówno handlu produktami przetworzonymi, jak i nieprzetworzonymi. To dobra wiadomość dla tych z nas, którzy uzyskują dodatkowe przychody ze współpracy ze sklepami i restauracjami lub sprzedaży żywności na targach i bazarach.
Nierolnicy w spółdzielni… rolników
Rząd nie ustaje w zachętach do zrzeszenia się. Wprowadzono kolejne zmiany do ustawy o spółdzielniach rolników. Mniejszym obciążeniom podatkowym towarzyszy poszerzenie katalogu osób, które mogą tworzyć taki podmiot. Członkami będą mogli zostać również usługodawcy wspomagający rolnictwo, np. w zakresie przechowywania, sortowania czy przetwarzania produktów rolnych.

Robot pozwala wyprodukować 30 razy więcej roślin na tej samej powierzchni niż tradycyjne gospodarstwo.
Uprawa roślin bez gleby
Amerykanie udowodnili, że uprawa roślin nie wymaga ziemi. W nowoczesnym gospodarstwie rozpoczął tam pracę mobilny robot zwany Angus. Przenosi on wodę, składniki odżywcze i tlen bezpośrednio do korzeni.
To pierwsza taka maszyna na świecie. Waży przeszło 450 kilogramów i pozwala wyprodukować aż 30 razy więcej roślin na tej samej powierzchni niż tradycyjne gospodarstwo rolne. Za projektem robota stoi kalifornijski Iron Ox, pionier w zakresie przyszłości robotyki.
Orka bez nadzoru rolnika
Niewykluczone, że w przyszłości traktory będą orać pola nocą bez nadzoru człowieka. Za pomysłem takiej optymalizacji czasu pracy stoi Włoch Lorenzo Mariotti. Zaprojektował on samobieżny, sterowany aplikacją ciągnik Valtra H202.
Maszyna napędzana jest wodorem, do którego produkcji można wykorzystać metan powstający w gospodarstwie m.in. przy hodowli bydła. Zdaniem Mariottiego takie ciągniki pojawią się na polach nie później niż w 2040 roku.
Wystarczy tylko 100 sekund, aby być na bieżąco!
Dodaj komentarz