Co wpływa na wielkość plonów?

Co wpływa na wielkość plonów?

Zaprawa to pierwsza ochrona fungicydowa w zbożach. Jaki jest wpływ najlepszych zapraw na plon?

Każdego roku szukamy nowych odpowiedzi na to, co wpływa na wielkość plonów. Czy poprzez zaprawianie ziarna wpływamy na nią bezpośrednio? W przypadku najlepszych z zapraw – tak. Jaki jest wpływ dobrej zaprawy na plon?

Co wpływa na wielkość plonów od samego początku

Zaprawa – dodajmy wysokiej jakości – to nie tylko zabezpieczenie przed chorobami, ale także początek procesu budowania plonu.

Zboża od samego początku są narażone na porażenie przez różne choroby. Wiele z nich atakuje jedynie ziarniaka. Niemniej porażone ziarno już na starcie jest znacznie osłabione – w skrajnych przypadkach możemy mieć nawet problemy ze wschodami, przez co konieczne staje się przesiewanie plantacji. Nawet delikatnie porażone ziarno nie jest już w stanie w pełni wykorzystać potencjału plonotwórczego danej odmiany. Roślina zainfekowana jakąkolwiek chorobą odglebową lub odnasienną jest słabsza, a co za tym idzie bardziej podatna na kolejne porażenia. Zaprawa – dodajmy wysokiej jakości – jest nie tylko zabezpieczeniem przed chorobami, ale także tym, co wpływa na wielkość plonów od samego początku ich budowania.

nasiona pszenicy

Przeprowadzone doświadczenia wskazują na to, że Kinto Duo pozwala uzyskać wyższą MTZ oraz wyższy plon.

Różne mechanizmy działania zaprawy to szansa wyższego plonu

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że dobra zaprawa powinna chronić ziarniaka poprzez odmienne mechanizmy działania. Mamy wówczas pewność, że patogeny zwalczane są na różne sposoby. Taką zaprawą jest Kinto Duo od BASF. Oparta została ona o prochloraz oraz tritikonazol. Substancje te wzajemnie się uzupełniają, a w przypadkuch ochrony przed niektórymi chorobami nawet dublują, przez co ochrona jest jeszcze mocniejsza. Jak wpływa to na plonowanie zbóż?

Kinto Duo to więcej ziaren w kłosie

Zaprawienie nasion preparatem Kinto Duo bezpośrednio wpływa na plon – poprzez skuteczną ochronę ziarno pozostaje ono zdrowe przez cały początkowy okres rozwoju, a co za tym idzie jest w stanie w pełni rozwinąć potencjał odmianowy.

W przypadku wysokiej presji ze strony patogenów chorobotwórczych wpływ na plon będzie najbardziej zauważalny. Zaprawienie produktem Kinto Duo pozwala na zachowanie wysokiej zdrowotności siewki przez cały początkowy okres rozwoju zboża. To właśnie wysoki poziom zdrowotności siewki pozwala na pełne wykorzystanie potencjału odmiany. Doświadczenia wykonane przez IOR Poznań wskazują, że zastosowanie Kinto Duo pozwalało na osiągnięcie wysokiej masy tysiąca ziaren pszenicy. Wyniosła ona 37,9.

co wpływa na wielkość plonów

Zaprawa Kinto Duo wpływa na plon poprzez pełne zabezpieczenie siewek we wczesnych fazach rozwojowych.

Standardowa zaprawa pozwoliła na uzyskanie MTZ na poziomie 37,8. Kontrola z kolei to rezultat oscylujący w granicach 35,9. Kinto Duo miało także znaczący wpływ na plonowanie. W przypadku pszenicy osiągnięty wynik to 5,3 t/ha, podczas gdy standardowa zaprawa pozwoliła na uzyskanie plonu na poziomie 4,9 t/ha (kontrola 3,7 t/ha). Doświadczenia przeprowadzono przy średnim poziomie zainfekowania. Pokazują one jednoznacznie, co wpływa na wielkość plonów. Widzimy, że zaprawienie nasion preparatem Kinto Duo ma na to bezpośredni wpływ – poprzez skuteczną ochronę ziarno pozostaje ono zdrowe przez cały początkowy okres rozwoju, a co za tym idzie jest w stanie w pełni rozwinąć potencjał odmianowy. Znacznej poprawie ulega wówczas również krzewistość, a doskonale wiemy, że i ona wpływa na plon.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Ceny unijne zbóż i rzepaku, podobnie jak polskie – spadają

Podobnie, jak w Polsce, aktualne unijne ceny zbóż i rzepaku spadły. Jest to jednak chwilowe wahanie rynku - zapewniają eksperci. Sprawdź aktualne ceny!

11 lutego 2018

Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach. Zrób to skutecznie!

Jak rozprawić się z chwastami jedno i dwuliściennymi w jednym zabiegu? Sprawdź jakie są rozwiązania!

22 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij