Prognozy dla plantatorów: co z ceną buraka?

Na drożejący cukier wpływ ma spadek jego produkcji. W tej sytuacji również cena buraka cukrowego powinna pójść do góry. Tak się jednak nie dzieje.

W kraju mniejsze plony i zbiory buraka cukrowego spowodowane były suszą. Kazimierz Kobza z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w wypowiedzi dla radiowej Jedynki przypomniał, że plantatorzy otrzymują w punktach skupu cenę minimalną, za wyjątkiem Krajowej Spółki, która oferuje 3 zł więcej za każdą tonę.

Obecna wydajność na plonie wynosi średnio 52 tony na ha. Dla samego zwrotu kosztów plantatorów powinna ona wynosić ok. 10 ton więcej.

Kazimierz Kobza nie obawia się za to przyszłorocznego uwolnienia rynku cukru, gdyż Związkowi udało się wywalczyć dopłaty do produkcji. Ma za to wątpliwości, czy KE odblokuje eksport. Obecnie Polska eksportuje 1,35 mln ton, a mogłaby wysyłać nawet 5 mln. Przy obecnej granicy prawdopodobne jest ograniczenie jego produkcji, co wiąże się z kolejnymi stratami. Związek upatruje ratunek w prywatyzacji plantatorsko-pracowniczej.

– Mam nadzieję, że obecny rząd ją umożliwi i rozpocznie się ona jeszcze w tym roku. W przeciwnym razie w 2017 r. może zabraknąć pieniędzy na dalszy rozwój i produkcję cukru  powiedział ekspert.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *