Prognozy dla plantatorów: co z ceną buraka?

Prognozy dla plantatorów: co z ceną buraka?

Cukier na światowych rynkach jest coraz droższy. Nie przekłada się to jednak na ceny w skupach buraków.

Na drożejący cukier wpływ ma spadek jego produkcji. W tej sytuacji również cena buraka cukrowego powinna pójść do góry. Tak się jednak nie dzieje.

W kraju mniejsze plony i zbiory buraka cukrowego spowodowane były suszą. Kazimierz Kobza z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w wypowiedzi dla radiowej Jedynki przypomniał, że plantatorzy otrzymują w punktach skupu cenę minimalną, za wyjątkiem Krajowej Spółki, która oferuje 3 zł więcej za każdą tonę.

Obecna wydajność na plonie wynosi średnio 52 tony na ha. Dla samego zwrotu kosztów plantatorów powinna ona wynosić ok. 10 ton więcej.

Kazimierz Kobza nie obawia się za to przyszłorocznego uwolnienia rynku cukru, gdyż Związkowi udało się wywalczyć dopłaty do produkcji. Ma za to wątpliwości, czy KE odblokuje eksport. Obecnie Polska eksportuje 1,35 mln ton, a mogłaby wysyłać nawet 5 mln. Przy obecnej granicy prawdopodobne jest ograniczenie jego produkcji, co wiąże się z kolejnymi stratami. Związek upatruje ratunek w prywatyzacji plantatorsko-pracowniczej.

– Mam nadzieję, że obecny rząd ją umożliwi i rozpocznie się ona jeszcze w tym roku. W przeciwnym razie w 2017 r. może zabraknąć pieniędzy na dalszy rozwój i produkcję cukru  powiedział ekspert.

Większa produkcja roślinna w Polsce w 2017 r.

Jaki był miniony rok dla producentów ziemiopłodów? - GUS podał wstępne szacunki.

13 lutego 2018

Agrii Demo na starcie – które technologie sprawdzą się też u Ciebie?

Firma Agrii wystartowała z projektem Agrii Demo. Dzięki niemu będziesz mógł się dowiedzieć, jakie technologie najlepiej się sprawdzają.

22 lutego 2018

Jakie mogą być ceny mleka w 2018 r.?

Jak kształtują się ceny mleka w Polsce, w krajach Unii Europejskiej i na świecie? Czego można spodziewać się na rynku mleka w br.?

21 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij