Prognozy dla plantatorów: co z ceną buraka?

Prognozy dla plantatorów: co z ceną buraka?

Cukier na światowych rynkach jest coraz droższy. Nie przekłada się to jednak na ceny w skupach buraków.

Na drożejący cukier wpływ ma spadek jego produkcji. W tej sytuacji również cena buraka cukrowego powinna pójść do góry. Tak się jednak nie dzieje.

W kraju mniejsze plony i zbiory buraka cukrowego spowodowane były suszą. Kazimierz Kobza z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w wypowiedzi dla radiowej Jedynki przypomniał, że plantatorzy otrzymują w punktach skupu cenę minimalną, za wyjątkiem Krajowej Spółki, która oferuje 3 zł więcej za każdą tonę.

Obecna wydajność na plonie wynosi średnio 52 tony na ha. Dla samego zwrotu kosztów plantatorów powinna ona wynosić ok. 10 ton więcej.

Kazimierz Kobza nie obawia się za to przyszłorocznego uwolnienia rynku cukru, gdyż Związkowi udało się wywalczyć dopłaty do produkcji. Ma za to wątpliwości, czy KE odblokuje eksport. Obecnie Polska eksportuje 1,35 mln ton, a mogłaby wysyłać nawet 5 mln. Przy obecnej granicy prawdopodobne jest ograniczenie jego produkcji, co wiąże się z kolejnymi stratami. Związek upatruje ratunek w prywatyzacji plantatorsko-pracowniczej.

– Mam nadzieję, że obecny rząd ją umożliwi i rozpocznie się ona jeszcze w tym roku. W przeciwnym razie w 2017 r. może zabraknąć pieniędzy na dalszy rozwój i produkcję cukru  powiedział ekspert.

Nieoprocentowana pożyczka dla producentów świń z obszarów ASF!

Nawet 1 mln zł pożyczki może otrzymać producent z obszaru dotkniętego ASF. Jak uzyskać taką pożyczkę? Kto może starać się o nią? Gdzie złożyć wniosek?

12 grudnia 2017

Ochrona sadu przed mrozem – zabezpieczenie drzew owocowych

Połowa grudnia to dobry czas na zabezpieczenie drzew owocowych w sadzie. Jaka powinna być prawidłowa ochrona sadu przed mrozem?

11 grudnia 2017

Polska żywność- jak ją promować?

W jaki sposób i na jakich rynkach będzie promowana polska żywność? Gdzie są perspektywy na jej eksport? Dla agroFaktu mówi wiceminister J. Bogucki

4 grudnia 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij