Czy na związek zawodowy rolników wpłacimy 1,5% podatku?
Związek zawodowy rolników indywidualnych mógłby wzorem organizacji pożytku publicznego dostawać 1,5% od należnego podatku rolnego. Jednakże ten poselski projekt ustawy negatywnie zaopiniował Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP).
Związek zawodowy rolników indywidualnych w świetle proponowanego projektu mógłby pozyskiwać środki na drodze przekazania im 1,5% należnego podatku rolnego. Propozycję nowelizacji złożyło trzech posłów Kukiz’15 oraz 19 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Pozyskane w ten sposób środki związek mógłby wykorzystać wyłącznie na swoją działalność statutową. Jednakże pod warunkiem, że znajdowałby się on na liście prowadzonej przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Dlatego z nowelizacji nie mogłyby skorzystać nowo utworzone organizacje. A to dlatego, że musiałyby one przez co najmniej 5 lat figurować w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Spis treści
Związek Gmin Wiejskich RP przeciwko nowelizacji
W przygotowanej opinii ZGWRP wyraził zdecydowany sprzeciw proponowanym rozwiązaniom. Jego zdaniem nie mogłoby się obejść bez stosownej rekompensaty utraconych na mocy przepisów projektowanej ustawy dochodów gmin. A to dlatego, że w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych znalazł się zapis uderzający w dochody gmin. Przewiduje on, że kwotę w wysokości co najwyżej 1,5% należnego podatku rolnego miałby otrzymać wybrany przez podatnika związek zawodowy rolników indywidualnych. Przekazania miałby dokonać właściwy organ podatkowy na wniosek podatnika podatku rolnego, będącego osobą fizyczną. Podatnik musiałby wskazać numer wpisu podmiotu uprawnionego w Krajowym Rejestrze Sądowym, dzięki czemu na jego rzecz miałaby być przekazana kwota 1,5 proc. należnego podatku rolnego.
Czy 1,5% na związek zawodowy rolników ograbi gminy z dochodów?
W przedstawionej opinii ZGWRP zwrócił uwagę, że podatek rolny stanowi jedno ze źródeł finansowania zadań gmin.
Zadania samorządu terytorialnego stają się coraz bardziej rozbudowane. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców uzależnione jest od stabilnej sytuacji finansowej. Szczególnie dla gmin wiejskich, niedysponujących wysokimi dochodami własnymi z innych źródeł, podatek rolny jest kluczowy dla możliwości kształtowania budżetu i wykonywania nałożonych przepisami prawa zadań — czytamy w opinii ZGWRP.
Ponadto samorządowcy wskazali, że obecnie w wielu gminach podatek ten ma symboliczną wartość. Jest to skutek wielu ustawowych ulg i zwolnień w podatku rolnym. Ponadto gminy z tytułu utraconych dochodów w podatku nie otrzymują żadnych rekompensat.
Dlatego zdaniem przedstawicieli gmin wiejskich kolejne odpisy z podatku rolnego pomniejszą dochody gmin. A zatem 1,5% na zawodowy związek rolników będzie miało negatywne skutki także dla samych rolników. Albowiem zmniejszy to możliwości rozwiązywania wspólnych problemów lokalnej społeczności. A te na terenie gmin wiejskich o charakterze rolniczym, mających niski poziom uprzemysłowienia mogą być szczególnie trudne do ogarnięcia.
Czytaj też: Zakaz importu z Ukrainy przedłużony
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!