Warmia i Mazury: przez deszcze żniwa prowadzone są etapami

Download PDF

Żniwa na Warmii i Mazurach i tak są opóźnione w stosunku do innych regionów kraju ze względu na swoje położenie. W tym tygodniu rolnikom dodatkowo przeszkadza deszcz, który uniemożliwia sprawne koszenie.

Pomimo niesprzyjającej pogody w wielu powiatach udało się już zebrać sporo rzepaku ozimego. Jak podaje Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział w Olecku, w pow. iławskim zebrano już ponad 80% całego areału rzepaku, a w pow. ostródzkim i iławskim – ponad połowę. Średni plon z dotychczas zebranych rzepaków to niecałe 3 t/ha. Nie jest najlepiej, ale zbiory są nieco lepsze niż szacowane wcześniej prognozy. Aktualnie ceny w skupach rzepaku wahają się pomiędzy 1570 a 1590 zł/t.

Aktualnie korzystam z każdej chwili dobrej pogody. Gdy jednego dnia popada, to następnego dnia po południu zboże jest już na tyle suche, że można choć część skosić.

Robert, rolnik z okolic Dobrego Miasta

Pola pszenicy, żyta czy pszenżyta są z kolei jeszcze niemal nienaruszone. Rolnicy w niektórych częściach regionu próbowali już wyjeżdżać w pola, jednak stale przeszkadza im pogoda. Przelotne deszcze, a czasem spore ulewy przechodzą nad Warmią i Mazurami niemal nieustannie. Prognozy na najbliższe dni też nie są optymistyczne.

– Zboże jest już praktycznie gotowe do zbioru, ale trudno jest prowadzić intensywne żniwa, gdy co chwilę niemal padają przelotne deszcze – mówi pan Robert, rolnik z okolic Dobrego Miasta. – Najbardziej obawiam się intensywnych opadów, które powodują wyleganie zboża, porastanie ziarna w kłosach i problemy z koszeniem. Aktualnie korzystam z każdej chwili dobrej pogody. Gdy jednego dnia popada, to następnego dnia po południu zboże jest już na tyle suche, że można choć część skosić. Ale takie żniwa prowadzone etapami sprawiają, że prace na polu na pewno się przeciągną.

 

Przeczytaj koniecznie: Przelotne deszcze szkodzą jakości ziarna!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o