Przelotne deszcze szkodzą jakości ziarna!

Przelotne deszcze szkodzą jakości ziarna!

Przelotne deszcze przechodzące nad Polską na tym, końcowym, etapie rozwoju zbóż mogą zaszkodzić jakości ziarna!

Czynnikiem, który od zawsze ma negatywny wpływ na uprawę zbóż, jest pogoda. Przez wiele tygodni na dużej powierzchni kraju notowano suszę, tymczasem teraz, tuż przed zbiorami, przez Polskę przechodzi fala przelotnych deszczów. A to oznacza opóźnienie żniw oraz obniżenie jakości zebranego ziarna.

Deszcz zaczął padać zdecydowanie w złym momencie. Pola były już niemal gotowe do zbiorów, a opady sprawiły, że w wielu regionach prognozy dotyczące zbiorów nieco się pogorszyły.

– Na polach masowo zaczęły pojawiać się chwasty, które zwiększają poziom zielonej masy – donoszą rolnicy z woj. warmińsko-mazurskiego. – Żniwa w takich warunkach spowodują, że ziarno będzie gorsze jakościowo, a także bardziej wilgotne.

deszcze a pogorszenie jakości ziarna

Przelotne deszcze sprawiają również, że odżyją chwasty na polach, co wpłynie na jakość zbieranego ziarna.

Ulewne deszcze spowodowały również wyleganie łanów, co może znacznie opóźnić i utrudnić zbiór. Ale to nie wszystko – nadmierna wilgoć może też sprzyjać pojawieniu się fuzariozy kłosów. Jest to szczególnie groźne na tych polach, gdzie nie wykonano zabiegu T3. A takich upraw, szczególnie na terenach dotkniętych suszą, było sporo.

– Rolnicy rezygnowali z zabiegu, gdyż w takich warunkach klimatycznych i tak nie przyniósłby spodziewanych efektów – wyjaśnia Dariusz Dąbrowski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu– Sytuacja jest o tyle patowa, że jeżeli fuzarioza faktycznie pojawi się w kłosach, na tym etapie rozwoju zbóż nie można już jej przeciwdziałać.

Deszcz i nadmierna wilgoć przekładają się też bezpośrednio na obniżenie liczby opadania – parametru, który w przypadku pszenicy czy żyta jest jednym z najważniejszych, branych pod uwagę w skupach przyjmujących zboże na mąkę. Aby ziarno nie straciło na jakości, zawsze w pierwszej kolejności warto kosić te odmiany, które charakteryzują się niższą liczbą opadania. Zwlekanie ze zbiorem może bowiem spowodować, że liczba opadania spadnie poniżej akceptowanych przez skupy wartości.

 

Nie przegap: 5 sposobów przechowywania ziarna

Ceny unijne zbóż i rzepaku, podobnie jak polskie – spadają

Podobnie, jak w Polsce, aktualne unijne ceny zbóż i rzepaku spadły. Jest to jednak chwilowe wahanie rynku - zapewniają eksperci. Sprawdź aktualne ceny!

11 lutego 2018

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

GMO: jak zmodyfikowano kukurydzę?

GMO wciąż wzbudza kontrowersje. Co ciekawe, to kukurydza od samego początku była obiektem zainteresowania koncernów GMO.

10 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij