Dezynfekcja to podstawa: czysty budynek to mniej chorób

Badania dowodzą, że prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja to o połowę mniejsze koszty na leki i antybiotyki. Przypominamy zatem najważniejsze zasady!

Przez zaniedbanie lub niewłaściwe przeprowadzenie dezynfekcji zwiększa się nie tylko ryzyko takich chorób jak zapalenie wymienia u krów czy zapalenia płuc. To także zagrożenie ze strony ASF. I pamiętajmy – środek dezynfekcyjny jest niezbędnym, lecz ostatnim elementem całego procesu. Dr Marian Porowski z Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej w Puławach, podczas swojego wykładu właśnie na temat dezynsekcji na Targach FERMA w Łodzi powiedział wprost: – To nie jest małpia robota. Dezynfekcja wymaga wiedzy i myślenia.

występowanie biegunek, dezynfekcja

Czyste budynki gospodarskie obniżą zachorowalność zwierząt. (Foto: AgroFoto.pl, DeereAndCompany)

Najpierw detergenty

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to oczyścić i umyć powierzchnie środkami zmiękczającymi i detergentami. Dlaczego? Ponieważ wszelkie zanieczyszczenia organiczne mogą utrudniać działanie właściwych środków do dezynfekcji. Ważne jest usunięcie tzw. biofilmu, czyli bakterii, wirusów i grzybów, które detergenty powinny skutecznie zlikwidować. Dopiero po ich spłukaniu oraz wyschnięciu powierzchni można przeprowadzać właściwą dezynfekcję.

– Wszystkie wstępne procedury to 90% działania samego detergentu – wyjaśnia dr Marian Porowski. Kupując je, należy zwrócić uwagę, do zwalczania jakich drobnoustrojów są przeznaczone. Najprościej jest skorzystać z informacji zawartej na opakowaniu, choć można też zajrzeć do internetowej bazy danych, która sama zaproponuje, jakie produkty są najlepsze do zwalczania określonego patogenu.

To nie jest małpia robota. Dezynfekcja wymaga wiedzy i myślenia.

dr Marian Porowski z Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej w Puławach

Konieczne właściwe stężenie roztworu

Należy także pamiętać o właściwie dobranym roztworze. Zbyt rozcieńczony środek może okazać się nieskuteczny, a za mocny niebezpieczny dla stada. Specjaliści przypominają, by ściśle przestrzegać czasu jego działania oraz zapoznać się z temperaturami, w jakich działa. Marian Porowski przekonuje: – Prawidłowo wykonana dezynfekcja może przyczynić się do 3-krotnego obniżenia kosztów leczenia, a to już przekłada się na kompletne sumy.

Uwaga na buty!

Między kolejnymi etapami dezynfekcji warto również zainwestować w pojemniki z właściwie dobranym środkiem, przez który będziemy wchodzić do pomieszczeń gospodarczych, gdyż jak przekonują praktycy, sprawdza się on zdecydowanie bardziej niż tradycyjne maty odkażające.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *