Dopłaty do dobrostanu zwierząt zostaną zwiększone? Sprawdź!

Rosnące z miesiąca na miesiąc koszty produkcji coraz bardziej dotykają rolników, w tym również hodowców zwierząt. Zarówno w sektorze trzody chlewnej jak i bydła mówi się coraz więcej o spadku, a wręcz o nieopłacalności produkcji. Sytuacja mogłaby ulec poprawie gdyby dopłaty do dobrostanu zwierząt były wyższe, niż obecnie. Czy jest na to szansa? Sprawdźmy!
Na problem wzrastających kosztów produkcji, który odbija się na opłacalności zwrócił uwagę samorząd rolniczy. Jak zauważa KRIR na skutek rosnących cen przestaje być opłacalna nie tylko produkcja roślinna, ale także zwierzęca. Co w efekcie prowadzi do tego, że hodowcy odchodzą od zajmowania się produkcją zwierzęcą. Czy ten trend odwróci się dzięki podwyższeniu dopłat do dobrostanu zwierząt?
Dopłaty do dobrostanu zwierząt a rosnące koszty produkcji
Samorząd rolniczy uważa, że problem rosnących kosztów produkcji można rozwiązać dzięki zwiększeniu dopłat do dobrostanu zwierząt. Dlatego też KRIR skierował wniosek do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o podwyższenie płatności dobrostanowych. Izby rolnicze zaproponowały, aby dopłaty do dobrostanu zwierząt były wyższe w odniesieniu do bydła, świń i owiec.
Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach obserwowany jest wyraźny wzrost cen np. nawozów mineralnych, o czym wspominaliśmy w artykule – Ile kosztują nawozy? Dystrybutorzy i rolnicy podają aktualne cenniki.
Dobrostan zwierząt – stawki dopłat trzykrotnie wyższe
Swoją propozycję Krajowa Rada Izb Rolniczych argumentowała rosnącymi kosztami produkcji zwierząt, które negatywnie wpływają na opłacalność. Zdaniem samorządu rolniczego należy podnieść dopłaty do dobrostanu zwierząt, co chociaż w części zrekompensuje rosnące koszty produkcji. KRIR uważa, że stawki dopłat są za niskie zarówno w przypadku świń, krów jak i owiec.
Dopłaty do dobrostanu zwierząt powinny być wyższe, a środki na ten cel MRiRW może pozyskać z II filara WPR.
Podwyżkę można byłoby sfinansować z II filaru – 30%, które mogą być przesunięte na I filar na dopłaty dobrostanowe – proponuje KRIR.
Według samorządu rolniczego stawki dopłat dobrostanowych należy zwiększyć trzykrotnie, ze względu na rosnące koszty produkcji. Po czym dodaje, że taka podwyżka wpłynie również pozytywnie na powstrzymanie trendu związanego z odchodzeniem rolników od produkcji zwierzęcej.
Czytaj również: Dopłaty bezpośrednie 2022 na zmienionych zasadach. Sprawdź!
Źródło: KRIR
Krowa na zdjęciu ma zaawansowana grzybicę…
A co Mają dostać właściciele obór gdzie stanowisk się nie da rozciągnąć aby poprawić dobrostan przecież tych gospodarstw jest najwięcej . Dbacie tylko o swoje brzuchy panowie z izb rolniczych
Taka szczotka przenosi grzybicę na całe stado