Dopłaty do nawozów – rolnicy krytykują zasady udzielania pomocy

Po raz kolejny przemyślano, przekalkulowano i wymyślono, co zrobić by przy okazji zapowiadanej pomocy narobić rolnikom kłopotu. Chodzi tu o trwającą już wiele miesięcy sprawę dot. dopłaty do nawozów – okazuje się, że zasady jej udzielania bulwersują wielu gospodarzy.

Po wielu bataliach, dyskusjach, interwencjach udało się w końcu „załatwić” dopłaty do horrendalnie drogich nawozów – określono stawki, uzyskano zgodę KE. Wbrew zdrowemu rozsądkowi i utartym zwyczajom za datę złożenia wniosku uznano datę wpłynięcia wniosku do ARiMR! Posunięcie wbrew logice i powszechnie panującym zasadom, w których decydującą rolę odgrywa data stempla pocztowego – skarżą się rolnicy.

Przeczytaj również: Sprzedaż nowych ciągników rolniczych spada, używanych rośnie

Dopłaty do nawozów 2022 – zasady z wyjątkowym wyjątkiem

Data końcowa składania wniosków o przyznanie dofinansowania do zakupu nawozów mineralnych to 31 maja 2022 r. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż we wnioskach składanych do tej pory ten dzień był ostatnim, w którym można złożyć dokumenty. Jednak w całym cywilizowanym świecie o dotrzymaniu terminu decyduje data stempla pocztowego – przypominają rolnicy. Natomiast w tym działaniu pomocowym, inaczej niż w przypadku większości wniosków, za datę złożenia wniosku uznaje się datę jego wpływu do biura powiatowego Agencji.

Dopłaty do nawozów – zasady oprotestowuje KRIR

Jest na szczęście reakcja Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych. W dniu 6 czerwca br. związkowcy zwrócili się z interwencją do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Interwencja ma dotyczyć zmian proceduralnych a mianowicie uznania ważności daty wpłynięcia wniosku na podstawie stempla pocztowego. Taka procedura nawiasem mówiąc, jest powszechnie uznawanym standardem.

Sztuczny problem numer dwa

Jak wiadomo, nieszczęścia chodzą parami, ostatnio często w rolnictwie. Kolejną niespodzianką proceduralną dotyczącą dopłaty do nawozów są zasady związane z kolejnością składania wniosków. Mówiąc w skrócie chodzi tu o to, że według ARiMR pierwszy powinien zostać złożony wniosek o płatności bezpośrednie a po nim o dopłaty do nawozów. Zasady to o tyle absurdalne, że w tym kraju niemalże 100% rolników ubiega się o dopłaty bezpośrednie. I w tym przypadku interweniuje KRIR wnosząc o uznanie pośpiesznie złożonych wniosków o dopłaty do nawozów.

dopłaty do nawozów zasady Ceny nawozów wieloskładnikowych

Dopłaty do nawozów – rolnicy krytykują zasady przyznawania pomocy

fot. Tomasz Kuźdub

Podsumowując zaistniałą sytuację nie można oprzeć się wrażeniu, że w tym trudnym dla wszystkich roku rodzą się tak absurdalne procedury. Szalejąca inflacja, wojna za wschodnią granicą, niestabilne rynki rolne i … problemy proceduralne.

Odpowiedź MRiRW na wniosek KRIR

Jest błyskawiczna odpowiedź resortu na interwencję KRIR. Otóż resort rolnictwa poinformował, że nie ma możliwości zmiany warunków udzielania dofinansowania zakupu nawozów mineralnych. Oznacza to, że termin składania wniosków o nawozy pozostaje niezmienny.

Wygląda na to, że dopłaty do nawozów i zasady ich wdrażania niektórzy rolnicy zapamiętają na bardzo długo.

Przeczytaj też: Dopłaty na nawozy 2022. Jaką kwotę dofinansowania dostanie rolnik?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 56

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Grażyna rolnoczka pisze:

    Słuchajcie naprawdę było dużo czasu na złożenie wniosku

  2. Avatar Piotr pisze:

    Ludzie, 31.05 to jest data która została przedłużona na składanie wniosków. Jeżeli łajzy nie potrafiły do tego czasu złożyć banalnie prostych wniosków to do końca roku też by tego nie zrobili ale gównoburze i z tego można ukręcić.

  3. Avatar rolnik - hobbysta pisze:

    to jest właśnie takie dziadostwo, wiecznie pretensje , jakoś kilka tysięcy dało radę złożyć do 15-go a tym co olewają przedłużono do końca miesiąca i jeszcze żle , święte krowy ,zawsze winni inni tylko nie ja. W banku jak się spóżnisz jeden dzień to masz odsetki karne . do lekarza jak się spóżnisz to do widzenia i jakoś ludzie się dostosowują a tu karku rolnika niemożna ugiąć ,bo zaraz larum , jak krzywda się stała biednemu olewaczowi