Dopłaty za materiał siewny 2019 – ARiMR wypłaca pieniądze ostatnim rolnikom

ARiMR realizuje ostatnie płatności w ramach zaległych dopłat do materiału siewnego. Do 29 kwietnia 2020 r. wypłaciła z tego tytułu 62 mln zł ponad 56 tys. rolnikom. Podobnie jak pomoc suszowa, tak i dopłaty za materiał siewny 2019 wypłacane są ,,na raty”. Wszystko z powodu wykorzystania limitu de minimis, a także na skutek przesunięć w ramach budżetu państwa w 2020 r.

Wypłata dopłat za materiał siewny 2019 zbliża się ku końcowi

Agencja wypłaca pieniądze ostatnim rolnikom w ramach dopłat do zużytego do siewu, bądź sadzenia materiału siewnego za 2019 r. W ubiegłym roku do ARiMR wpłynęło prawie 70 tys. wniosków, w ramach których Agencja wypłaciła 75 mln zł. 

Limit de minimis prawie wyczerpany!

Czy to oznacza, że dopłaty do kwalifikatu 2020 są pod znakiem zapytania?

Aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 30 kwietnia br. wynosi 268 830 885,40 euro.
Stanowi to 90,84%
całościowego limitu przeznaczonego w 2020r. Na podstawie tych danych można stwierdzić, że część rolników otrzymała pieniądze. Z drugiej strony oznacza to, że pieniądze przeznaczone na 2020 r. zaczynają się kończyć. Z tego względu nie wiadomo, czy wystarczą one aby pokryć środki za zeszłoroczną suszę, czy aktualne dopłaty do wapna rolniczego. 

Dopłaty za materiał siewny 2019 niższe niż w ubiegłych latach

Przypomnijmy, stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych, lub obsadzonych materiałem siewnym poznaliśmy dopiero w marcu br. Są one niższe, niż w poprzednich latach i przedstawiają się następująco:

  • 68,59 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych
  • 109,74 zł – w odniesieniu do roślin strączkowych
  • 342,95 zł – w przypadku ziemniaków

Więcej informacji na temat stawek dopłat za materiał siewny można przeczytać w naszym artykule.

Nowy termin naboru o dopłaty za materiał siewny!

W 2020 roku zmianie uległ termin składania wniosków o dopłaty za materiał siewny. Wnioski w tym roku można składać w biurach powiatowych od 25 maja do 25 czerwca. Na złożenie wniosku pozostaje tylko miesiąc, dlatego samorządy rolnicze chciały wydłużyć ten termin, co spowodowałoby, że ARiMR miałaby więcej czasu na rozpatrzenie wniosków o dopłaty za materiał siewny. Niestety MRiRW nie wyraziło chęci, aby ten termin uległ wydłużeniu.

Dopłaty do kwalifikatu 2020 – tylko do ziemniaków i strączkowych?

Minister rolnictwa wypowiadając się kilkakrotnie w mediach zwracał uwagę, że w 2020 r. dopłaty za materiał siewny będą przyznawane tylko do ziemniaków i roślin strączkowych. Czy rzeczywiście tak będzie? Okaże się niebawem, jak rolnicy zaczną składać wnioski o dopłaty za materiał siewny w 2020 r.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak rolnicy kupują online?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *