Kiedy dosuszać rzepak przed zbiorami?

Download PDF

Mimo że pogoda w wielu rejonach kraju nie pozwala na zbiór rzepaku, warto już teraz pomyśleć o dosuszaniu. Zbiór rzepaku nie zawsze przebiega bowiem sprawnie, gdyż rośliny dojrzewają nierównomiernie i często zdarza się tak, że jedne nasiona nie są jeszcze dojrzałe, a inne zaczynają się już osypywać. Kiedy więc i jak trzeba rzepak dosuszyć?

Wielu rolników uprawiających rzepak rozpoczyna zbiory zbyt wcześnie, narażając się przez to na duże straty nasion, a co za tym idzie na niższy zysk z uprawy. W tym roku termin zbioru warto rozważyć bardzo dobrze, gdyż rzepak i tak w wielu rejonach kraju był zdziesiątkowany przez wymarznięcia.

Zbiory rzepaku na tych plantacjach, gdzie udało mu się przezimować, będą i tak niższe, dlatego należy dobrze się do nich przygotować.

Daniel Dąbrowski z PODR

– Straty w rzepaku sięgały kilkudziesięciu procent plantacji, byli też rolnicy, którzy stracili podczas zimy całość upraw. Rzepak wymarzł i wiosną nie pozostało nic innego, jak pole zaorać – mówi Daniel Dąbrowski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. – Zbiory rzepaku na tych plantacjach, gdzie udało mu się przezimować, będą i tak niższe, dlatego należy dobrze się do nich przygotować. Przydatne są tu zabiegi chemicznego dosuszania łanu oraz sklejania łuszczyn, co ma opóźnić ich pękanie.

Dzięki dosuszaniu można ograniczyć straty w ziarnie, a także poziom znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Zabieg pozwala przyspieszyć zbiory, a jednocześnie ułatwia pracę kombajnów. Dosuszanie łanu i sklejanie łuszczyn wykonuje się za pomocą odpowiednio dobranych środków chemicznych. W zależności od wybranego środka, zabieg przeprowadza się od kilku dni do kilku tygodni przed planowanym terminem zbioru. Aby plantacje jak najmniej ucierpiały w wyniku przejeżdżających maszyn, opryski na rzepaku należy wykonywać za pomocą opryskiwaczy o wysokim prześwicie i dużej szerokości roboczej.

 

Więcej na ten temat znajdziecie w tekście: Desykacja rzepaku: konieczność czy wybór?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie
matek89121
marcin 31 ja pytałem o rzepak jary
zobacz więcej »
marcin31
Sam mam problem kiedy zacząć desykację od góry rzepak już dojrzały a reszta zielona. teraz popaduje wiec prędko nie dojrzeje
zobacz więcej »
matek89121
czy dosuszacie rzepaki  jare i kiedy przypada zbiór
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Tematy w komentarzach
1 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
FranekMaciej87 Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Franek
Gość
Franek

I co z tego tekstu wynika? NIC
Dno i 3m mułu.
Co ma zima i straty zimowe do dosuszania? NIC to było pół roku temu.
Jaki środek w jakiej dawce?
Kiedy dokładnie? – bynajmniej nie chodzi mi o dzien miesiąca ale o konkretny stan rośliny.
O jakiej porze dnia?
W tym tekscie nie ma nic, co przydatne jest rolnikowi, który chce desykować rzepak

Maciej87
Gość
Maciej87

Troll czy czytać nie umie:
Dzięki dosuszaniu można ograniczyć straty w ziarnie, a także poziom znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Zabieg pozwala przyspieszyć zbiory, a jednocześnie ułatwia pracę kombajnów. Dosuszanie łanu i sklejanie łuszczyn wykonuje się za pomocą odpowiednio dobranych środków chemicznych. W zależności od wybranego środka, zabieg przeprowadza się od kilku dni do kilku tygodni przed planowanym terminem zbioru. Aby plantacje jak najmniej ucierpiały w wyniku przejeżdżających maszyn, opryski na rzepaku należy wykonywać za pomocą opryskiwaczy o wysokim prześwicie i dużej szerokości roboczej.

Franek
Gość
Franek

Kiedy mam pryskać? Bo kosi sie jak jest dojrzały?
Jakim środkiem i w jakiej dawce?
Sasiad tak sobie przyspieszył i kombajn miał lżej ze zebrał 1800kg tam gdzie nie dosuszone kosił tydzień pózniej i zebrał 5100
Wiec nie piszcie ze dosuszone jest zawsze takie super, ten zabieg trzeba zrobic bardzo precyzyjnie
A tekst jest taki ze jest ale nie odpowiada na żadne precyzyjne pytanie.
Co to szeroki opryskiwacz? Co to wysoki? Dla jednego moj skotarek ciągany i z belka 15 będzie szeroki dla innych wąski tak samo niski i wysoki
Tak jestem trollem