Rzepak: przygotuj plantację do zbioru

Na dolnośląskich polach rzepak wszedł już w fazę dojrzałości. Wielu rolników powoli przygotowuje się do zbiorów. W 18 odcinku „Poradnika aF” prof. Marcin Kozak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu doradza, co zrobić, by zapobiec osypywaniu się nasion z łuszczyn i jak wyrównać łan. Podpowiada też, jak zwalczyć wtórne zachwaszczenie, a przede wszystkim, jak dobrze przygotować się do zbioru. Zobacz koniecznie!

agroFakt.pl: Witam serdecznie w kolejnym odcinku „Poradnika agroFakt”. Znajdujemy się na uprawie rzepaku, gdyż niedługo będziemy planować zbiór. Nasz rzepak jest w dojrzałości zielonej, a ze mną prof. Marcin Kozak. Dzień dobry.

prof. dr hab. Marcin Kozak: Witam serdecznie Panią, witam serdecznie Państwa.

Co zrobić, żeby zapobiec osypywaniu się nasion z łuszczyn?

To bardzo ważny problem. Rzepak jest gatunkiem pochodzenia dzikiego, stąd łatwo rozsiewa się, pękają łuszczyny. Żeby temu zapobiec, warto stosować tzw. popularne sklejacze. Są to preparaty, których zadaniem jest utrzymywać elastyczność membran komórkowych, czyli zapobiegać nadmiernemu ruchowi łuszczyn, szczególnie kiedy zmienia się pogoda. Kiedy mamy okres przekropny, kiedy świeci słońce, kiedy jest wysychanie, zmiana wilgotności, zastosowanie sklejaczy pozwala nam ograniczyć osypywanie nasion. Ważne jest, żeby tego typu preparaty zastosować, kiedy możemy zgiąć łuszczynę nie pękającą jeszcze, w kształcie litery V, czyli ok. 3–4 tygodnie przed planowanym zbiorem, dlatego że nie ma sensu stosować tego typu preparatów wówczas, kiedy już obserwujemy popękane łuszczyny w naszym łanie. Trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej.

A co zrobić w przypadku, kiedy mamy wtórne zachwaszczenie w naszej uprawie?

Jeżeli mamy taką sytuację, że te chwasty nam mogą przeszkadzać podczas zbioru, mechanicznie, zwiększać wilgotność, dawać więcej zanieczyszczeń, bardzo często w praktyce stosujemy herbicydy nieselektywne oparte przede wszystkim o substancję czynną, jaką jest glifosat. Trzeba pamiętać o tym, żeby wykonać ten zabieg odpowiednio wcześnie, ale też nie za wcześnie, aby niekorzystnie nie wpłynęło to na zawiązywanie, wykształcanie nasion w łuszczynach. Dlatego tutaj radziłbym ostrożność, dobre wyczucie. Jeżeli chodzi o stosowanie glifosatu, pamiętajmy o tym, że nie jest zalecany na plantacjach prowadzonych na cele nasienne.

A co zrobić, kiedy nasz łan nie jest wyrównany?

Ma to miejsce, kiedy nierównomiernie kwitną, a potem zawiązują się łuszczyny na rozgałęzieniach bocznych, czyli wówczas stosujemy desykanty. Typowy desykant jest produkowany np. na bazie dikwatu. Można go łączyć z sklejaczem, można go stosować solo, w zależności od sytuacji. Warto też pamiętać o tym, że najpóźniej powinniśmy go wykonać jakieś 4 do 10 dni przed zbiorem, żeby ta desykacja, to wyrównanie łanu, doschnięcie było prawidłowe.

A na co jeszcze zwracać uwagę?

Jeżeli odpowiednio dobierzemy te zabiegi, wtedy będziemy mieli łatwiejszy zbiór, ale nawet robiąc dobrze zabiegi, a nie pamiętając o tym, żeby dobrze wyregulować kombajn, zastosować aktywny rozdzielacz łanu, wyregulować prędkość wentylatora, bębna, wszystko to ma ogromny wpływ na minimalizację strat, a o to nam chodzi. Dlatego czytajmy instrukcje, nawet jak nie lubimy specjalnie czytać instrukcji kombajnu, to przypomnijmy sobie, żeby dobrze to ustawić, optymalnie przeprowadzić zbiór i cieszyć się potem plonem.

Dziękuję bardzo. Na dzisiaj to już wszystko i zapraszam serdecznie na kolejny odcinek programu.

Do zobaczenia w kolejnym programie.

 

Jeśli chcecie obejrzeć więcej filmów o rzepaku, znajdziecie je poniżej:

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Odmiany półkarłowe rzepaku – sprawdź ich zalety [WIDEO]

Większy zysk w uprawie rzepaku jest możliwy! Sprawdź dlaczego warto postawić na półkarłowe odmiany rzepaku ozimego!

26 kwietnia 2019

Agro Akademia BASF w Pągowie. Relacja z imprezy!

20 czerwca 2018 roku po raz kolejny w Pągowie w woj. opolskim odbyła się Agro Akademia BASF. Sprawdź, co nowego się pojawi!

17 czerwca 2019

Ceny młodych warzyw

Co wpłynęło na wzrost cen nowalijek?

17 czerwca 2019