Dotacje dla rolników 2022 – do rozdania sporo pieniędzy

Pomimo kończącego się 2022 r. dotacje unijne wciąż są dostępne dla rolników. Niektóre z nich już trwają, inne natomiast rozpoczną się lada moment. Jak na przykład właśnie ogłoszony nabór w którym do rozdania jest ponad 108 mln euro. Sprawdźmy zatem, na co rolnik może dostać dotacje w 2022 r. 

Dotacje dla rolników pod koniec 2022 r. pozwalają uzyskać pokaźne wsparcie finansowe które może trafić do hodowców zwierząt, albo producentów poszkodowanych przez klęski żywiołowe. Ale to nie wszystko. O jakie jeszcze dotacje może starać się rolnik w 2022 r.?

Reklama

Dotacje dla rolników 2022 – do wzięcia 300 tys. zł

Pierwszy nabór który rozpoczął się 3 stycznia 2022 r., a zakończy się 30 grudnia br. pozwala uzyskać wsparcie finansowe przez rolników którzy ponieśli straty albo przez wystąpienie klęsk żywiołowych, albo przez ASF. Wsparcie finansowe można otrzymać w ramach poddziałania 5.2 ,,Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej.”

Dofinansowanie z ARiMR przez cały okres realizacji programu maksymalnie może wynosić 300 tys. zł na jedno gospodarstwo i jednego producenta. Natomiast poziom wsparcia finansowego nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację wybranej inwestycji.

Jakie dofinansowania z ARiMR 2022?

W ARiMR wciąż dostępne jest także dofinansowanie z PROW w ramach działania 9 ,,Tworzenie grup producentów i organizacji producentów rolnych”. W tym przypadku dotacje dla rolników 2022 skierowano do grup producentów, jak i organizacji producentów rolnych uznanych na podstawie przepisów.

Po spełnieniu określonych warunków uzyskają oni pomoc finansową w formie rocznych płatności. Jednak maksymalny limit pomocy w odniesieniu do tego wsparcia nie może być wyższy, niż 100 tys. euro w każdym roku podczas pięcioletniego okresu pomocy. Co ważne, ostatnia rata wsparcia zostanie wypłacona po potwierdzeniu przez ARiMR prawidłowej realizacji planu biznesowego.

Na co rolnik może dostać dotacje 2022?

Pod koniec 2022 r. rolnicy będą mogli jeszcze ubiegać się o pomoc finansową w ramach działania ,,Zarządzanie ryzykiem”. Jak poinformowała ARiMR nabór wniosków o dotacje dla rolników 2022 z tego programu rozpocznie się 1 grudnia i potrwa do 30 grudnia br. Dofinansowanie w tym zakresie mogą otrzymać hodowcy drobiu, bydła, a także świń którzy posiadają zarejestrowaną działalność produkcyjną.

Ponadto, producenci którzy ubiegają się o dotacje zobowiązani są do posiadania prawa do nieruchomości na której prowadzony jest chów zwierząt. Wymagana jest także umowa ubezpieczenia od ryzyka strat spowodowanych przez salmonellę obejmująca:

  • 1000 sztuk rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków, a także drobiu nieśnego,
  • 14 sztuk świń,
  • 4 sztuk bydła.

W sumie w budżecie PROW 2014-2020 na dotacje dla rolników 2022 z tego działania przewidziano 108 mln euro.

Czytaj również: Tańsze nawozy od Krajowej Grupy Spożywczej S.A?

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 107

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Gość pisze:

    Jak to pięknie wygląda ile pieniędzy można otrzymać ale to wszystko mydlenie oczu jak z wypłatą strat poniesionych przez suszę.Jak się okazało że jest dużo wniosków nie ma pieniędzy i w dzień zakończenia składania wniosków ministerstwo wprowadza zmiany i połowa wniosków odpada i cisza bo im wszystko wolno.Brak mi słów na to co się dzieje że jesteśmy tak bezradni w tej sytuacji .

  2. Tedi pisze:

    Są to pieniądze tylko dla dużych producentów rolnych. Male gospodarstwa rodzinne nie są w stanie spełnić kryteria. Sam problem ze składaniem wniosków daje do myślenia . Aplikacje dla dla większości rolników, to jakiś kosmos, ale chyba tu chodzi tylko o propagandę sukcesu a nie rzeczywistą pomóc.

  3. Folk pisze:

    co ma salmonella do bydła To jakis żart A innych zagrożen nie ma? Po drugie rolnik może hodować zwierzęta nie będac włascicielem budynków . Czyli taki nie może ubiegać się o pomoc Po trzecie o pomoc powinni móc się ubiegać rolnicy nie tylko Ci co teraz mieli suszę Powinni mieć możliwosc tacy których ogromną susza dotknęla np 2015..2018 2019rok. Taki co miał suszę mółgł starać się o kredyt dyszowy To za taką pomoc to my dziękujemy