Dotacje do lasu 2022 – ostatni dzwonek na złożenie wniosku. Sprawdź!

Rolnicy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o dotacje do lasu 2022. Nabór wniosków zakończy się już 29 lipca br. Zanim to jednak nastąpi sprawdźmy na co można przeznaczyć otrzymane wsparcie finansowe i jak przedstawiają się stawki poszczególnych płatności. 

Dotacje do lasu 2022 to wsparcie finansowane z budżetu PROW 2014-2020, które przede wszystkim umożliwia przeprowadzenie leśnych inwestycji zwiększających odporność ekosystemów leśnych, jak i wartość dla środowiska. Dofinansowanie przyznaje się więc do powierzchni lasu w którym prowadzone są konkretne działania.

Dotacje do lasu 2022 – dla kogo?

Jak informuje ARiMR dopłaty do lasu w 2022 r. mogą otrzymać właściciele lasów, czyli osoby fizyczne, prawne jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Pod warunkiem, że te podmioty posiadają nadany numer identyfikacyjny producenta. Osoby składające wniosek zobowiązane są również do wykonania planu przedsięwzięcia zgodnie z wymogami planu inwestycji sporządzonego przez nadleśniczego.

Dopłaty do lasu 2022 nie objętych premią pielęgnacyjną PROW

Dopłaty do lasu 2022 obejmują wsparcie do lasów w wieku 11-60 lat o powierzchni od 0,1 ha do 40 ha, dla których nie przyznano premii pielęgnacyjnej PROW. Dofinansowanie można otrzymać do lasów dla których opracowano Uproszczony Plan Urządzenia Lasu. Ponadto, wsparcie obejmuje lasy dla których zadania z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty wydana według inwentaryzacji stanu lasu.

Jakie stawki płatności dopłat do lasu?

Stawki płatności dopłat do lasu są zróżnicowane i zależą m.in. od rodzaju inwestycji, a także warunków jej realizacji. W zależności od inwestycji dopłaty do lasu 2022 są od 8,82 zł/m w przypadku wykonania ogrodzenia remizy siatką o wysokości co najmniej 2 m. Za przebudowę składu gatunkowego polegającą na dolesianiu luk na powierzchni o nachyleniu powyżej 12º można otrzymać do 14 213 zł/ha.

Do kiedy wnioski na dotacje do lasu 2022?

Na koniec warto przypomnieć, że wnioski należy składać do 29 lipca 2022 r. do biur powiatowych ARiMR. Dokumenty można złożyć osobiście, poprzez platformę ePUAP albo za pośrednictwem Poczty Polskiej lub aplikacji eWniosekPlus.

Czytaj również: Wakacje kredytowe również dla rolników? Sprawdź!

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak zmodernizować opryskiwacz?Zobacz Stary opryskiwacz z GPS

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *