Dopłaty do lasu 2022 – sprawdź szczegóły i termin naboru!

Dopłaty do lasu 2022 to kolejne wsparcie finansowe z budżetu PROW 2014-2020, które niebawem wystartuje. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i teraz o dofinansowanie do lasów prywatnych mogą ubiegać się ich właściciele. Na jakie inwestycje będą mogli uzyskać wsparcie? Sprawdźmy!

Termin naboru wniosków o dopłaty do lasu 2022 rozpocznie się już w czerwcu br., co wynika z ogłoszenia Prezesa ARiMR. Wsparcie finansowe w tym przypadku przyznaje się w ramach poddziałania ,,Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska”. Podczas tegorocznego naboru właściciele lasów prywatnych po pierwszy będą mogli złożyć wniosek za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Dopłaty do lasu 2022 – dla kogo?

Jak już wcześniej wspomniano o dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele lasów prywatnych. Czyli mogą to być osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Warunkiem uzyskania wsparcia finansowego z budżetu PROW jest także posiadanie numeru identyfikacyjnego producenta. Ponadto, osoby zainteresowane powinny złożyć zobowiązanie do wykonania planowanego przedsięwzięcia zgodnie z wymogami planu inwestycji sporządzonego przez nadleśniczego.

Dofinansowanie do lasów prywatnych 2022 – grunty kwalifikujące się do pomocy finansowej

Dopłaty w 2022 r. można uzyskać do lasu prywatnego w wieku 11-60 lat o powierzchni od 0,1 do 40 ha. Ponadto, lasy do których można uzyskać wsparcie nie powinny być objęte premią pielęgnacyjną z PROW, jednak powinien być dla nich opracowany Uproszczony Plan Urządzenia Lasu lub dla których zadania z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty wydana na podstawie inwentaryzacji stanu lasu, oraz które wykazano w ewidencji gruntów i budynków jako las.

Dopłaty do lasu 2022 – wysokość wsparcia i termin naboru

Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że dofinansowanie do lasów prywatnych 2022 można przeznaczyć na zrealizowanie różnych inwestycji. Wysokość otrzymanego wsparcia zależy od rodzaju inwestycji, a także warunków w jakich ma być przeprowadzona.

Dopłaty do lasu 2022 wahają się od 8,82 zł za metr bieżący w przypadku ogrodzenia remizy siatką, o wysokości co najmniej 2 m, do 14 213 zł/ha. W przypadku zaplanowanej przebudowy składu gatunkowego drzewostanu polegającą na dolesienie luk na powierzchni o nachyleniu powyżej 12°.

Na koniec warto dodać, że wnioski o dofinansowanie do lasów będzie można składać od 20 czerwca do 29 lipca 2022 r. w biurach powiatowych ARiMR. Wnioski i inne wymagane dokumenty można złożyć osobiście, za pośrednictwem platformy ePUAP, aplikacji eWniosekPlus, lub wysłać przesyłką pocztową rejestrowaną.

Czytaj również: Dofinansowanie dla grup producentów rolnych – nabór już ruszył!

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 27

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jaki będzie dla rolnictwa rok 2023?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *