Dopłaty do lasu 2022 – sprawdź szczegóły i termin naboru!

Dopłaty do lasu 2022 to kolejne wsparcie finansowe z budżetu PROW 2014-2020, które niebawem wystartuje. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i teraz o dofinansowanie do lasów prywatnych mogą ubiegać się ich właściciele. Na jakie inwestycje będą mogli uzyskać wsparcie? Sprawdźmy!

Termin naboru wniosków o dopłaty do lasu 2022 rozpocznie się już w czerwcu br., co wynika z ogłoszenia Prezesa ARiMR. Wsparcie finansowe w tym przypadku przyznaje się w ramach poddziałania ,,Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska”. Podczas tegorocznego naboru właściciele lasów prywatnych po pierwszy będą mogli złożyć wniosek za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Dopłaty do lasu 2022 – dla kogo?

Jak już wcześniej wspomniano o dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele lasów prywatnych. Czyli mogą to być osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Warunkiem uzyskania wsparcia finansowego z budżetu PROW jest także posiadanie numeru identyfikacyjnego producenta. Ponadto, osoby zainteresowane powinny złożyć zobowiązanie do wykonania planowanego przedsięwzięcia zgodnie z wymogami planu inwestycji sporządzonego przez nadleśniczego.

Dofinansowanie do lasów prywatnych 2022 – grunty kwalifikujące się do pomocy finansowej

Dopłaty w 2022 r. można uzyskać do lasu prywatnego w wieku 11-60 lat o powierzchni od 0,1 do 40 ha. Ponadto, lasy do których można uzyskać wsparcie nie powinny być objęte premią pielęgnacyjną z PROW, jednak powinien być dla nich opracowany Uproszczony Plan Urządzenia Lasu lub dla których zadania z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty wydana na podstawie inwentaryzacji stanu lasu, oraz które wykazano w ewidencji gruntów i budynków jako las.

Dopłaty do lasu 2022 – wysokość wsparcia i termin naboru

Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że dofinansowanie do lasów prywatnych 2022 można przeznaczyć na zrealizowanie różnych inwestycji. Wysokość otrzymanego wsparcia zależy od rodzaju inwestycji, a także warunków w jakich ma być przeprowadzona.

Dopłaty do lasu 2022 wahają się od 8,82 zł za metr bieżący w przypadku ogrodzenia remizy siatką, o wysokości co najmniej 2 m, do 14 213 zł/ha. W przypadku zaplanowanej przebudowy składu gatunkowego drzewostanu polegającą na dolesienie luk na powierzchni o nachyleniu powyżej 12°.

Na koniec warto dodać, że wnioski o dofinansowanie do lasów będzie można składać od 20 czerwca do 29 lipca 2022 r. w biurach powiatowych ARiMR. Wnioski i inne wymagane dokumenty można złożyć osobiście, za pośrednictwem platformy ePUAP, aplikacji eWniosekPlus, lub wysłać przesyłką pocztową rejestrowaną.

Czytaj również: Dofinansowanie dla grup producentów rolnych – nabór już ruszył!

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 27

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *