EHR: system sterowania podnośnikiem

Czym tak w ogóle jest EHR? EHR to elektrohydrauliczne sterowanie 3-punktowym układem zawieszenia ciągnika, czyli system sterowania podnośnikiem. Jest to dziś standard w ciągnikach rolniczych, który swym działaniem ułatwia operatorowi codzienną pracę z podnośnikiem.

System EHR został opracowany przez firmę Bosch w latach 70. Pierwszy seryjny montaż zaczęto w ciągnikach Massey Ferguson. Panel EHR zastępuje tradycyjne dźwignie czy też drążki sterujące, co w znaczny sposób przyśpiesza, a zarazem ułatwia pracę.

EHR

Panel EHR zamontowany w ciągniku. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: zetorforterra11741)

Jakie funkcje ma EHR?

 • podnoszenie i opuszczanie podnośnika;
 • ustawienie szybkości podnoszenia i opuszczania podnośnika;
 • funkcja szybkiego opuszczania podnośnika;
 • ustawienie maksymalnej wysokości podnoszenia podnośnika;
 • ustawienie podnośnika w tryb stały i pływający;
 • regulacja siłowa – automatyczna;
 • zabezpieczenie transportowe (uniemożliwia samoczynne opuszczenie się podnośnika).

Dodatkową zaletą EHR jest również możliwość sterowania podnośnikiem przy pomocy przycisków umieszczonych na błotniku ciągnika, co jest niezwykle przydatne podczas samodzielnego podczepiania zawieszanej maszyny itp.

Jak działa system sterowania podnośnikiem?

W układzie EHR sprężyny do pomiaru wielkości siły zostały zastąpione czujnikami tensometrycznymi – prościej mówiąc, są to sworznie, które łączą dolne cięgła z płytą TUZ-u. Drążki do regulacji pracy podnośnika zastąpiła elektroniczna droga przekazu danych, czyli wspomniany wcześniej panel EHR.

EHR

Panel EHR (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: marian3p)

Czynności, które są możliwe dzięki EHR, a nie były możliwe przy tradycyjnym sposobie sterowania podnośnikiem, to m.in.:

 • zabezpieczenie transportowe podnośnika;
 • ustawienie szybkości podnoszenia i opuszczania podnośnika;
 • funkcja szybkiego opuszczania podnośnika,
 • wybór trybu pracy podnośnika – stały lub pływający
 • wybór ustawienia maksymalnej wysokości podnoszenia podnośnika.

System EHR ułatwia pracę operatorowi, który nie musi już pilnować głębokości pracy, tylko może skoncentrować się na prowadzeniu maszyny, bez obaw że orka będzie za płytka.

System sterowania podnośnikiem znajduje zastosowanie w nowszych ciągnikach zagranicznych producentów, takich jak np. John Deere, Massey Ferguson, Claas, Case IH. Lecz użytkownicy starszych ciągników, takich jak np. Ursus czy Zetor, nie muszą stać na uboczu i niewielkim kosztem mogą „wzbogacić” swój ciągnik o panel EHR. Inwestycja ta ułatwi im codzienną pracę, warto więc ją rozważyć.

Podsumowując, EHR to nic innego jak elektrohydrauliczny panel sterujący podnośnikiem ciągnika, który działa na takiej zasadzie, że zamiast drążków sterujących podnośnikiem mamy pokrętła i przełączniki, dzięki którym ustawienie głębokości pracy maszyny to tylko przekręcenie pokrętła. Czynność ta przypomina regulacje radia. Ułatwia on bardzo pracę operatorowi, który nie musi już pilnować głębokości pracy, tylko może skoncentrować się na prowadzeniu maszyny, bez obaw, że orka będzie za płytka.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 23

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *