*Każdorazowo, gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.
Gdzie znajdziemy najstarsze ciągniki, w Nowej czy Starej Wsi?

Wiek to jeden z głównych czynników, branych pod uwagę przy zakupie maszyny do gospodarstwa. Sprawdziliśmy, jakie najnowsze i najstarsze ciągniki zarejestrowano ostatnio w Nowej oraz Starej Wsi.

Najnowszym ciągnikiem zarejestrowanym w Nowych i Starych Wsiach (do 10 lipca br. włącznie) jest Deutz-Fahr z serii 4E.
„Nowa Wieś” i „Stara Wieś” znajdują się w czołówce najczęściej nadawanych nazw miejscowości w Polsce. Noszą je dziesiątki skupisk zabudowań na terenie całego kraju. My wybraliśmy te z nich, w których pracują najbardziej wyjątkowe ciągniki rolnicze. Do analizy wykorzystaliśmy dane rejestracyjne AgriTrac (Martin & Jacob) z okresu od października 2014 r. do pierwszej dekady lipca 2018 r. włącznie. Jakie wyciągnęliśmy wnioski?
Spis treści
Stara Wieś, a traktor…

Jednym z najstarszych traktorów zarejestrowanych ostatnio w Starych Wsiach jest 40-letni Władimiriec T-25.
Pierwsze wrażenie bywa mylne. Okazuje się na przykład, że najnowszy ciągnik zarejestrowany w omawianym okresie trafił do jednej ze Starych Wsi. Mieszkaniec mazowieckiej gminy Chorzele zdecydował się na zakup 65-konnego traktora marki Deutz-Fahr o oznaczeniu 4070E. Wyprodukowana w 2018 roku maszyna mogła rozpocząć pracę na starowiejskich polach we wtorek, 10 lipca.
Dla porównania, najstarszym ciągnikiem zarejestrowanym dotychczas w tym roku we wspomnianej chorzelskiej wsi był Władimiriec T-25. Wyprodukowany w 1978 roku traktor o mocy 29 KM otrzymał kolejne już tablice w kwietniu br.
Nowa Wieś, ale najstarsze ciągniki
Najstarsze ciągniki zarejestrowane w ostatnich latach w Nowych Wsiach to 72-letni Zetor T25, 66-letni Volvo T24 i 54-letni Ursus C-325
Po przeanalizowaniu danych AgriTrac okazało się, że najstarszą maszyną zarejestrowaną w ostatnich latach we wszystkich Nowych i Starych Wsiach jest Zetor T25. Dokumenty do ciągnika o takim oznaczeniu wydano w lutym 2018 roku. Na zakup zabytkowego traktora, wyprodukowanego w 1946 roku, zdecydował się jeden z mieszkańców Nowej Wsi, która należy do gminy Parchowo (woj. pomorskie).
Co ciekawe, kolejne najstarsze ciągniki w zestawieniu również trafiły do Nowych Wsi. Pierwszy z nich do tej z podkarpackiej gminy Czudec, a drugi – z małopolskiej gminy Łabowa. 27-konny Volvo T24 otrzymał tablice w listopadzie 2014 roku. Data jego produkcji to 1952 rok. Ursus C-325 został zarejestrowany w grudniu 2017 roku. Maszynę tę, z silnikiem o mocy 25 KM, wyprodukowano 54 lata wcześniej.
Dla odmiany, najnowszym ciągnikiem zarejestrowanym w jednej z Nowych Wsi jest Case IH Farmall 75A. Dokumenty do tej maszyny, kryjącej pod maską 76 KM, wydano 29 czerwca br. Mogła ona rozpocząć pracę na terenie gminy Lubień Kujawski.
Wiek w imporcie
Ciągniki importowane do Nowych Wsi mają średnio 27 lat, a do Starych Wsi – 30 lat
Nazwy urzędowe mają przełożenie na wiek maszyn jedynie w przypadku rynku importowego. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie kilkadziesiąt miejscowości, okaże się, że ciągniki przywożone z zagranicy do Nowych Wsi mają średnio 27 lat. Najstarsze z nich trafiają do tej z gminy Parchowo (woj. pomorskie), a najnowsze – z gminy Trzebownisko (woj. podkarpackie). Średni wiek maszyn sprowadzanych do pierwszej z tych wsi to 50 lat, a do drugiej – 10 lat.
Dla porównania, traktory importowane do Starych Wsi mają przeciętnie 30 lat. Najstarsze trafiają do lubelskiej gminy Łęczna (średnia 42 lata), a najmłodsze – do mazowieckiej gminy Nadarzyn (średnia 6 lat).
