Pierwszy przypadek ASF wykryty w Niemczech spowodował gwałtowny spadek cen skupu tuczników. Z tego powodu, POL – PIG zapowiada głęboki kryzys na rynku wieprzowiny. Uważa jednocześnie, że można go ograniczyć przez działania dyplomatyczne w krajach azjatyckich, a także interwencję na unijnym rynku wieprzowiny.
Pierwszy przypadek ASF u naszych zachodnich sąsiadów
ASF po raz pierwszy pojawił się w Niemczech 10 września br., o czym poinformowała minister rolnictwa Julia Klöckner. Padłego dzika zarażonego wirusem ASF znaleziono w Brandenburgii, nieopodal granicy z Polską.
Po zaledwie kilku dniach wirus ASF potwierdzono u kolejnych pięciu martwych dzików, o czym poinformowało ministerstwo rolnictwa Niemiec. Tym samym Niemcy utracili status kraju wolnego od ASF.
Drastyczny spadek cen żywca i wstrzymany import
Zapowiada się głęboki kryzys na rynku wieprzowiny, co można już zaobserwować po cenach w skupie. Jak podaje związek POLPIG ceny skupu tuczników spadły o 20 centów do poziomu 1,27 €/ kg (wbc).
Ponadto, okazuje się, że realizowany jest czarny scenariusz w którym Chiny i Korea Południowa wstrzymują import niemieckiej wieprzowiny. Oznacza to, że miesięcznie ponad 60 tys. ton wieprzowiny pozostanie na rynku unijnym, co spowoduje presję cen skupu świń w całej UE.
Głęboki kryzys na rynku wieprzowiny oraz problemy polskich eksporterów
Ze względu na nadwyżkę wieprzowiny polskim eksporterom będzie trudno utrzymać się na niemieckim rynku. Gdzie w sumie dostarczamy 13,4 % wszystkich produktów wieprzowych.
Jednak to nie jedyny problem, drugim z nich może być napływ do naszego kraju taniej wieprzowiny, oraz żywca wieprzowego z Niemiec. W efekcie wywoła to znaczące spadki cen skupu świń na krajowym rynku.
Więcej informacji na temat gwałtownego kryzysu na rynku wieprzowiny można przeczytać na stronie KZP-PTCh POLPIG.
Dodaj komentarz