Rynek żywca wieprzowego w kryzysie. Zapaść cenowa i spadek pogłowia

Na początku lutego 2022 r. rynek żywca wieprzowego nadal znajduje się w zapaści. Spadają nie tylko ceny skupu tuczników, ale także pogłowie świń, które należy do jednego z najniższych od lat. Pandemia koronawirusa, wirus ASF oraz malejąca opłacalność produkcji przyczyniają się do likwidacji kolejnych stad. Co dalej?

Rynek żywca wieprzowego od miesięcy zmaga się z kryzysem. Aktualnie jednak za złą sytuację w branży wpływa piąta fala pandemii COVID-19, a także wykryte przypadki ASF we Włoszech. Z tych i innych powodów postępuje likwidacja kolejnych stad świń, co widać w danych opublikowanych przez GUS.

Coraz niższe ceny żywca – rynek żywca wieprzowego w kryzysie

Sytuacja na rynku trzody chlewnej staje się coraz bardziej dramatyczna. Ceny skupu żywca wieprzowego po raz kolejny odnotowały spadek zarówno na rynku unijnym, jak i krajowym.

W Niemczech w notowaniach VEZG w dniu 19/01/2022 obniżono cenę o 3 centy do wysokości 1,20€/kg, co miało przełożenie na spadki ceny skupu w innych krajach unijnychpodaje KZP-PTCh ,,POLPIG”

Również rynek żywca wieprzowego w Polsce w dalszym ciągu nie ma dobrej passy, o czym informuje KZP-PTCh ,,POLPiG„: – Na krajowym rynku średnia cena skupu tuczników spadła o dalsze 5 groszy (t/t) do poziomu 5,35 zł/kg klasy E.

Rynek trzody chlewnej – olbrzymi spadek pogłowia świń

Rynek żywca wieprzowego znajduje się w zapaści, co potwierdzają dane GUS przedstawiające pogłowie świń w grudniu 2021 r. Według wstępnych wyników pogłowie świń zmniejszyło się o 12,7 proc. w porównaniu z grudniem 2020 r. Oznacza to, że liczba utrzymywanych świń spadła o prawie 1,5 mln sztuk w skali roku. Natomiast pogłowie loch na chów zmniejszyło się o 160 tys. sztuk.

Niewątpliwie wpływ na znaczący spadek pogłowia świń ma przede wszystkim trudna sytuacja w branży, na co zwrócił uwagę KZP-PTCh ,,POLPIG”:

Tak drastyczny spadek pogłowia jest konsekwencją braku opłacalności produkcji, trudności finansowych rolników i rosnących wymagań bioasekuracji w związku z walką z ASF. Niestety w najbliższym okresie będziemy obserwować dalsze odchodzenie gospodarstw od produkcji świń.

Rynek żywca wieprzowego. Hodowcy wstrzymują sprzedaż tuczników

Kolejne obniżki cen budzą coraz większy niepokój i niezadowolenie wśród hodowców, dlatego organizacje rolnicze (m.in. Solidarność Rolników Piotrków) wzywają do nie sprzedawania tuczników zakładom mięsnym.

Solidarność Rolników Piotrków na profilu Facebook w tej sprawie umieściło post o następującej treści:

Nie sprzedajemy ❗❗❗
Jak do tej pory ceny tuczników w Polsce dyktowała giełda niemiecka , pomimo braku zmian na giełdzie niemieckiej ,ceny żywca w Polsce mocno spadły.⬇
W związku z tym, że zakłady obniżyły cenę tucznika zapraszamy wszystkich hodowców do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji:
NIE SPRZEDAJEMY TUCZNIKA W PIERWSZYM TYGODNIU LUTEGO
⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔

Pomoc dla producentów trzody chlewnej

Kryzys jaki objął rynek żywca wieprzowego staje się coraz bardziej odczuwalny. Co dalej? Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiadomił dziś, że Komisja Europejska zaakceptowała polski plan pomocy dla producentów trzody chlewnej. Rolnicy utrzymujący lochy i produkujący prosięta niebawem mają uzyskać wsparcie.

To dobra wiadomość dla polskich rolników – powiedział Henryk Kowalczyk. Jak dodał,  wprowadzone zostały zmiany w rozporządzeniu i wnioski o wsparcie będzie można już składać od 15 lutego do końca kwietnia br.

Czytaj również: Ceny nawozów w lutym 2022 r. dalej rosną? Sprawdź!

Źródło: KZP-PTCh ,,POLPIG”; WIR; GUS; Facebook

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Janusz⁰ pisze:

    Trudna sytuacja jest u chodowców świń żąd ogłasza nabory wniosków ale sama propaganda nic nieda od 4 miesięcy brak środków na wyrównanie dochodu asf i kolejne wsparcie za 4 kwartal 2021 i niwiadomo kiedy będzie można zobaczyć kase na koncie i kolejne nabory no prosiaki nabor wnioskow przyspiesza ale wyplata do końca czerwca jak rozumiem ale cz ten żąd jest pewien że w czerwcu jeszcze będzie u władzy