Grusza Konferencja – najpopularniejsza odmiana gruszy: czy słusznie?

Grusza Konferencja to uprawna odmiana gruszy pochodząca z Anglii. Obecnie jest najczęściej spotykaną odmianą grusz w Europie. Jej okres owocowania przypada już na 2 lub 3 rok od posadzenia. Wydaje obfite, coroczne plony – na jej kwiatostanach możemy zauważyć nawet kilka zawiązków owocowych. A jak jej uprawa wygląda w Polsce?

W Polsce grusza Konferencja jest chętnie uprawiana w sadach towarowych. Nie przepada jednak za chłodnymi stanowiskami i glebach niskiej jakości. Mimo że nie jest zbytnio odporna na ujemne temperatury, to w naszym klimacie radzi sobie bardzo dobrze, a dodatkowo jest mało podatna na parcha gruszy.

grusza konferencja

Grusza Konferencja posiada liczne, krótkie pędy, na których zawiązuje się najwięcej owoców. Owoce zaś są całkiem duże, o podłużnym kształcie.

Silny rozwój drzewa gruszy konferencji trwa zazwyczaj do 3 lat od posadzenia, po tym okresie jej wzrost mocno słabnie. Korona tej odmiany jest wniesiona z konarami przewisającymi. Posiada liczne, krótkie pędy, na których zawiązuje się najwięcej owoców. Owoce zaś gruszy konferencji są całkiem duże, o podłużnym kształcie. Posiadają matową, żółtawą skórkę z ładnym brązowym ordzawieniem. Miąższ należy do delikatnych i bardzo słodkich, owoc jest również wysoce soczysty i bardzo smaczny. Jak widzimy ilość zalet tej odmiany jest bardzo duża, czy więc dzięki nim zyskała sobie taką popularność?

Niewątpliwym atutem tej gruszy jest obfite coroczne plonowanie, drzewo dające duże ilości owoców, a na dodatek ładnych i smacznych jest zawsze cenione. Korzystnie wpływa na nią również fakt, że grusza konferencja ma dużą odporność na parcha, który jest dużym zagrożeniem dla tych drzew. Ostatecznie, przyjęcie się jej w naszym klimacie (chociaż dobrze jest ją chronić przed mrozami) jest kolejnym istotnym faktem przemawiającym za wyborem akurat tej odmiany. Czy jest ona jednak najlepsza? Cóż, ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, na pewno jest bardzo popularna, lecz każdy sadownik uprawia swoje drzewka według własnego planu i obecnego zapotrzebowania rynku. Możemy jednak z całą pewnością stwierdzić, że przychylność konsumentów dla gruszy konferencji na pewno nie słabnie, a na dodatek – świetnie nadaje się ona na przetwory.

 

Zobacz też: Jak zapobiegać uszkodzeniom sadów gruszowych przez owady?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *