Gryzonie na polach: czy są groźne?

Gryzonie na polach: czy są groźne?

Wszędzie, gdzie pojawia się człowiek, pojawiają się też gryzonie. Czy i na ile są one groźne dla naszych upraw?

Gryzonie należą do wyjątkowo uciążliwych szkodników. Niestety – pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest też człowiek. Gryzonie na polach są w stanie wyrządzać pewne szkody. 

Gryzonie na polach – lubią rzepak i zboża

Zarówno rośliny zbóż, jak i rzepaku, są wyjątkowo smakowitym kąskiem dla wszelakiej maści gryzoni.

Gryzonie pojawiają się na naszych polach późną jesienią. Z pewnością ich inwazjom sprzyjają ciepłe temperatury i przedłużająca się jesienna aura. Niemniej gryzonie szukają także schronienia na polach kiedy zalega na nich gruba warstwa śniegu. Oczywiście najbardziej zagrożone są zasiewy ozimin. Zarówno rośliny zbóż, jak i rzepaku, są wyjątkowo smakowitym kąskiem dla wszelakiej maści gryzoni. Niestety – inwazja gryzoni na naszych polach może spowodować ogromne uszkodzenia w postaci całych połaci pól pozbawionych żywych roślin. Otóż szkodniki te wyjadają całe liście, uszkadzając przy tym kluczowe dla rozwoju roślin ich fragmenty – np. stożek wzrostu czy węzeł krzewienia. W efekcie tak istotnego naruszenia młoda roślina szybko obumiera.

choroba aujuszkiego

Szczury są groźne nie tylko w naszych magazynach, ale też i na polach

Czy można zwalczać gryzonie?

Niestety nie mamy praktycznie możliwości chemicznego zwalczania tych szkodników poza jednym sposobem o którym za chwilę.

Pozostają nam metody konwencjonalne, czyli te w istocie najprostsze. Polegają one po prostu na zadeptywaniu, zasypywaniu nor na danej jednostce powierzchni. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy ilość nor jest mniejsza czy też taka sama lub pojawiły się kolejne. Jeśli okazuje się, że przekroczone zostały progi szkodliwości możemy przystąpić do kolejnych kroków. Możemy nadal stosować wspomniane wcześniej najprostsze metody lub wybrać jedyną w zasadzie dostępną drogę eliminacji chemicznej – Ziarno zatrute fosforkiem cynkowym 01 AB.

Stosowanie tego rodzaju walki z gryzoniami również jest dość proste. 10 – 20 sztuk ziaren wrzucamy do otworów nor zamieszkałych przez gryzonie. Czynność tę powtarzamy dopóki nie stwierdzimy, że pozbyliśmy się gryzoni. Jest to dość skuteczna metoda i w przypadku masowego wysypu szkodnika warta wzięcia pod uwagę.

Oczywiście – jak niemal w każdym przypadku – tak i tu możemy zwalczać gryzonie drogą biologiczną Jednym ze sposobów jest rozstawienie swego rodzaju tyczek na obrzeżach pól. Odpoczywać będą na nich ptaki drapieżne, które jednocześnie będą obserwować pole i polować na gryzonie.

 

Regulacja wzrostu ozimin. Czym skracać?

Chlorek mepikwatu to bardzo dobry regulator. Zobacz w jakich uprawach sprawdzi się najlepiej!

22 lutego 2018

Do czego służy próba szpadlowa?

Jak za pomocą zwykłego szpadla i pazurków ogrodniczych sprawdzić żyzność gleby w warunkach polowych? Na co zwracać uwagę?

11 lutego 2018

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij