IMGW: poziom wody w rzekach jest bardzo niski [AKTUALNOŚCI]

Poziom wody w rzekach jest wyjątkowo niski – alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Traci na tym zarówno rolnictwo, jak i cała polska gospodarka. Niestety, prognoza pogody nie zwiastuje poprawy sytuacji.

W chwili obecnej na 136 stacjach wodowskazowych w Polsce stany wody spadły poniżej średniego niskiego stanu wody z wielolecia (SNW). W dorzeczu Wisły, na 8 stacjach zaobserwowano rekordowo niskie stany wody – czytamy w komunikacie na stronie IMGW. Absolutne minima odnotowano w Kamesznicy, Kośminie, Lubartowie, Ludźmierzu, Łabowie, Rudze, Rudzie Jastkowskiej i Uściach Gorlickich.

Niski poziom wody w rzekach wiąże się także z niskimi wartościami przepływu. Jak podaje IMGW, na 105 wodowskazach w Polsce notuje się przepływ poniżej przepływu średniego niskiego. Wyjątkowo źle jest m.in. na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Mazowszu.

susza i brak wody w glebie

Niedobór wody wpływa znacząco na sytuację w rolnictwie, przez co w wielu miejscach mamy do czynienia z suszą rolniczą. Obecna sytuacja skutkuje również lokalnym obniżeniem poziomu płytkich wód podziemnych, co może wpływać na indywidualne i komunalne ujęcia wody – pisze IMGW.

Niestety, najbliższa przyszłość maluje się w ciemnych barwach. Jako że prognoza pogody przewiduje tylko przelotne opady, stany wód w polskich rzekach będą utrzymywać się na obecnym, niskim poziomie lub wręcz nadal się obniżać. Nawet jeśli gdzieniegdzie sytuacja się polepszy, nie wpłynie to na długofalową poprawę sytuacji hydrologicznej w naszym kraju.

Źródło: IMGW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *