Innowacyjne nowości ADAMA 2025
![Innowacyjne nowości ADAMA 2025](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2024/12/adama-nowosci.jpg.webp)
Innowacyjne nowości ADAMA wprowadzane na rynku ochrony upraw rolniczych w Polsce w 2025 r. zaprezentowano podczas konferencji 10 grudnia br. w Warszawie.
W konferencji uczestniczyli prezes ADAMA, Sergio Dedominici Paz i prezes ADAMA Polska, Enrique Salmona oraz przedstawiciele polskiego oddziału tego globalnego koncernu. Podczas spotkania mówiono o wyzwaniach w sektorze środków ochrony roślin oraz innowacjach wprowadzanych przez markę ADAMA na polskim rynku. Bowiem, jak się okazuje, w 2025 roku firma ADAMA wprowadza na rynek aż 6 innowacyjnych nowości.
Spis treści
Strategia ADAMA w trudnych czasach
Jak przekazał Sergio Dedominici Paz, na europejskim rynku środków ochrony roślin nie ma nowych substancji aktywnych, a dodatkowo co roku ograniczana jest liczba tych dotychczas dostępnych. Jednocześnie obserwuje się wzrost kosztów produkcji rolniczej. Zatem rolnicy coraz częściej poszukują produktów wysokiej jakości, unikalnych i wyróżniających się na rynku. Takich, które umożliwią skuteczną ochronę, uzyskanie wysokich plonów i wygenerowanie zysków.
Stwarza to nowe wyzwania, z którymi muszą sobie radzić producenci środków do chemicznej ochrony roślin. W tych trudnych realiach firma ADAMA skupia się na efektywnym wykorzystaniu dostępnych substancji aktywnych. Konkretnie tych, które są dobrze znane rolnikom, i którym nie zagraża wycofanie w najbliższym czasie. Jednocześnie ADAMA stawia na jakość i innowacyjność.
Zależy nam żeby produkty wprowadzane na rynek były coraz efektywniejsze i lepsze jakościowo. Mamy dwa priorytety — obsłużyć odpowiednio rynek i jak najlepiej wykorzystać te substancje, które są dostępne. Dysponujemy kluczowymi substancjami aktywnymi, mamy zaawansowane technologie formulacji, inwestujemy w rozwój i jesteśmy w stanie być konkurencyjni cenowo. Słuchamy, uczymy się i dostarczamy — to DNA naszej firmy — podkreślił Sergio Dedominici Paz.
Optymalizacja wydajności substancji aktywnych
Firma ADAMA co roku inwestuje 200 mln dolarów w badania i rozwój. Zaś główna działalność badawcza skupia się na optymalizacji wydajności dostępnych substancji aktywnych. Ściśle mówiąc, w centrach badawczych zlokalizowanych w różnych rejonach świata bada się i opracowuje nowe, innowacyjne formulacje.
Poszukujemy najbardziej wydajnych formulacji, by stworzyć skuteczny, zrównoważony i ekonomiczny produkt. Mamy możliwości oraz umiejętności tworzenia nowych formulacji. Testy i prace badawcze prowadzimy w centrach badawczych zlokalizowanych na całym świecie — informował prezes ADAMA.
Nowa, unikalna formulacja Asorbital
Efektem tych prac jest m.in. opracowanie i opatentowanie nowej, unikalnej formulacji Asorbital. Dzięki niej nowe produkty cechują się lepszymi parametrami. Bowiem preparaty w formulacji Asorbital cechuje:
- większe pobieranie substancji aktywnej przez roślinę, dzięki wbudowanemu adiuwantowi;
- zwiększona dynamika działania preparatu w roślinie;
- lepsza penetracja substancji czynnej w roślinie;
- doskonałe działanie systemiczne środka ochrony roślin;
- wyższa skuteczność działania w porównaniu do innych obecnych na rynku;
- pewność działania preparatu w różnych warunkach pogodowych.
W efekcie, technologia Asorbital zwiększa skuteczność działania preparatu. A także zapewnia stabilne działanie środka ochrony roślin w różnych warunkach atmosferycznych.
Innowacyjne nowości ADAMA w ochronie fungicydowej
Reprezentanci ADAMA Polska: Piotr Daniel, Jerzy Zdunek oraz dr inż. Michał Masionek przedstawili najnowsze produkty tej firmy, które trafią do polskich rolników w 2025 roku. Bowiem oprócz wprowadzonego w tym roku fungicydu Soratel opartego o protiokonazol i przeznaczonego do stosowania w zbożach oraz rzepaku, ADAMA ma do zaproponowania cztery nowe fungicydy. Są to:
- Forapro — fungicyd oparty o dwie substancje aktywne, działające w odmienny sposób na patogeny (protiokonazol + fenpropidynafungicyd). Przeznaczony do ochrony zbóż przed najgroźniejszymi chorobami wczesną wiosną, w terminie T1. Opracowany w technologii Asorbital;
- Avastel — fungicyd o szerokim spektrum działania zawierający fluksapyroksad i protiokonazol. Do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zbożach w terminie T2. W technologii Asorbital;
- Maxentis — środek na bazie dwóch substancji aktywnych (azoksystrobina + protiokonazol). Do ochrony zbóż w terminie T2 oraz rzepaku przed chorobami powodowanymi przez grzyby, z pozytywnym wpływem na plon. Formulacja SC;
- Maganic — zawiera difenokonazol i protiokonazol. Fungicyd przeznaczony do ochrony kłosa, redukuje poziom mykotoksyn w ziarnie. Formulacja Asorbital.
Innowacyjne nowości do ochrony przed chwastami od firmy ADAMA
Z kolei w ochronie herbicydowej zbóż innowacyjną nowością jest Timeline Power Pak. Uściślając, jest to zestaw do kompletnej ochrony zbóż przed chwastami. Zawiera nowy produkt firmy ADAMA, Timeline oraz znany już herbicyd Lumer. Pierwszy herbicyd, Timeline jest oparty o trzy substancje czynne o odmiennym mechanizmie działania — pinoksaden, fluroksypyr meptylowy i florasulam. Z kolei drugi, Lumer to środek na bazie tribenuronu metylowego do zwalczania chwastów w zbożach. Połączenie tych obu produktów zapewnia kompleksowe zwalczanie chwastów jedno- i dwuliściennych w zbożach.
Drugą innowacyjną nowością w tym sektorze jest Edaptis. To herbicyd do zwalczania chwastów jednoliściennych, zawierający dwie substancje aktywne (mezosulfuron metylowy + pinoksaden) o różnych mechanizmach działania. Dzięki czemu środek przeciwdziała powstawaniu odporności chwastów. Preparat ma postać koncentratu w formie zawiesiny olejowej (OD) do stosowania po rozcieńczeniu wodą.
![Google News](https://www.agrofakt.pl/wp-content/themes/agrofakt/img/icon-google-news.jpg)