Interwencyjny skup jabłek — już prawie 44% limitu wykorzystane

Interwencyjny skup jabłek, który wprowadzono w odpowiedzi na kłopoty sadowników, okazał się dobrym ruchem, ponieważ wykorzystano już prawie połowę przewidzianego limitu. Jednakże nie jest jeszcze za późno by złożyć wniosek o tę pomoc. 

Interwencyjny skup jabłek realizowany jest w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”, który ruszył 2 maja 2022 r. Od tego dnia do 30 maja do uczestniczących w programie zakładów trafiło ponad 87 tys. ton tych owoców.

Reklama

Interwencyjny skup jabłek — ile owoców już trafiło do przetwórstwa

Od 2 maja 2022 r. do 30 maja 2022 r. do zgłoszonych w ARiMR zakładów przetwórczych trafiło 87 110 160,10 kg jabłek. Jest to 43,56% całej puli owoców objętych mechanizmem wsparcia, którą przewidziano na 200 tys. ton. Skup prowadzą zakłady przetwórcze, które zgłosiły się do ARiMR i spełniły określone warunki. Ich lista znajduje się na stronie Agencji.

Pomoc trafia do producentów jabłek deserowych, których jakość odpowiada minimalnym wymaganiom dla klasy II. Wielkość wsparcia to iloczyn masy owoców, które kwalifikują się do objęcia dofinansowaniem oraz stawki pomocy wynoszącej 0,30 zł/kg. Ponadto w przypadku jednego wnioskodawcy maksymalny plon jabłek, kwalifikujących się do objęcia pomocą, nie może być większy niż 10 ton/ha.

Kto może skorzystać ze wsparcia?

interwencyjny skup jabłek - jabłoń - sortowanie z rozładunkiem wodnym

Interwencyjny skup jabłek dotyczy owoców deserowych, których jakość odpowiada minimalnym wymaganiom dla klasy II

Interwencyjny skup jabłek skierowany jest do organizacji producentów z przyznanym statusem uznania oraz sadowników indywidualnych, niebędących członkami organizacji producentów. Dlatego indywidualnie mogą składać wnioski wyłącznie producenci rolni niezrzeszeni w organizacjach producentów owoców i warzyw. Jeżeli dany producent jabłek jest członkiem takiej organizacji, to może wnioskować o pomoc tylko i wyłącznie przez swoją organizację.

Rolnicy indywidualni, którzy starają się o wsparcie, muszą jednak realizować co najmniej jedno z 11 działań prośrodowiskowych. Ich lista znajduje się we wniosku o przyznanie pomocy. Obejmuje ona np. działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie rozwiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, korzystanie z odnawialnych źródeł energii czy też retencjonowanie wody.
W przypadku gdy o pomoc ubiega się organizacja producentów, działania te musi realizować każdy z członków organizacji, od którego pochodzą jabłka objęte wnioskiem.

Jeszcze można składać wnioski na interwencyjny skup jabłek

ARiMR informuje, że ostateczny termin składania wniosków o udzielenie pomocy na interwencyjny skup jabłek upływa 30 czerwca 2022 r. Wnioski można dostarczyć bezpośrednio do właściwego ze względu na lokalizację producenta oddziału regionalnego ARiMR. Można je dostarczyć osobiście lub przez pełnomocnika, wysłać pocztą lub kurierem. Za datę złożenia dokumentu uważa się dzień wpływu do placówki Agencji. Jedynie w przypadku wniosków wysłanych Pocztą Polską datę stempla pocztowego uznaje się za datę wpływu.

źródło: ARiMR

 

Czytaj również:
Cena jabłek z przerywki 9.09.2022

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *