IUNG o suszy 2020 wypowiedział się pierwszy raz 20 maja br. Kolejny, aktualny raport z monitoringu, nie jest zbyt optymistyczny. Czy przy obecnym stanie pogody warto poruszać temat: susza 2020?
IUNG – informacje o suszy mają znaczenie
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) prowadzi monitoring występowania suszy na terenie kraju – System Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce (SMSR). Monitoring ma za zadanie wskazać obszary, na których potencjalnie wystąpiły straty spowodowane warunkami suszy dla upraw uwzględnionych w „Ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce„. W końcu chodzi tu o niemałe pieniądze.
IUNG a susza 2020 – ważne ostrzeżenia
W raportach z 6 czerwca IUNG wyraźnie stwierdza, że w wielu gminach w kraju występuje susza na poszczególnych uprawach. Szczególnie dotyczy to takich upraw, jak zboża ozime i zboża jare. W mniejszym stopniu susza 2020 dotyczy, na razie, upraw drzew i krzewów owocowych i truskawek. Najważniejsze w tej chwili jest to, że bezpieczne są rzepaki, rzepiki oraz buraki cukrowe.
Susza 2020 – zboża ozime

IUNG o suszy 2020 – w tych woj. susza w oziminach jest poważnym problemem
Susza 2020 w zasiewach zbóż dotknęła blisko 475 gmin w Polsce. Monitoring przeprowadzony przez IUNG wykazuje, że najbardziej przez suszę ucierpiały województwa lubuskie 100 % gmin, zachodniopomorskie – blisko 79 %, kujawsko-pomorskie – prawie 71 % gmin oraz wielkopolskie – bez mała 67 %. Ale z drugiej strony, suszy w uprawie zbóż nie stwierdzono w woj. małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim.

IUNG o suszy 2020. Mapa zagrożeń zbóż jarych
Susza 2020 – zboża jare
IUNG w przeprowadzonej analizie stwierdził, że susza w zasiewach zbóż jarych jest jeszcze większa niż w ozimych. I tak największe obszary objęte suszą 2020 znajdują się w woj. lubuskim – 100 %, zachodniopomorskim – ok. 93 %, kujawsko-pomorskim – ponad 78 %, wielkopolskim prawie 75 %. Wolnych od suszy, tak samo jak w uprawach zbóż ozimych, jest siedem województw.

IUNG o suszy 2020. Wartości KBW dla Polski
Agrometeorolog IUNG o suszy 2020
Podobnie jak w pierwszym okresie raportowania, w drugim okresie (od 1 kwietnia do 31 maja) stwierdzono susze występującą na terenie Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego była ujemna i wynosiła -75 mm. Dla przypomnienia, na podstawie KBW określa się stan zagrożenia suszą. Największy deficyt wody -150 do -169 mm wystąpił na obszarze Pojezierza: Myśliborskiego, Lubuskiego, Wielkopolskiego oraz na Równinie Gorzowskiej. Występujące w maju opady spowodowały, że niedobory wody są mniejsze od 10 do 25 mm niż w poprzednim okresie sześciodekadowym.
IUNG o suszy 2020 – podsumowanie
W drugim okresie monitorowania suszy 2020 warunki wilgotnościowe uległy dużej poprawie zwłaszcza w woj. łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim. małopolskim oraz podlaskim. Niestety, brak wystarczającej ilości opadów spowodował, że nadal występuje duży niedobór wody w glebie zwłaszcza na obszarze Polski północno-zachodniej. Podsumowując! IUNG stwierdza: niedobory wody powodują, że susza w dalszym ciągu notowana jest w uprawach zbóż jarych i ozimych, truskawek, krzewów owocowych i w mniejszym stopniu wśród drzew owocowych.
Najważniejsze jest jednak to, że w dalszej części wegetacji upraw polowych kluczowe znaczenie będą miały opady.
Dodaj komentarz