Jak najlepiej przechowywać selera korzeniowego?
Selery korzeniowe, w zależności od odmiany, mają trwałość przechowalniczą nawet do 6–8 miesięcy. Jak najlepiej przechowywać selera korzeniowego? Są różne sposoby, a najistotniejszym czynnikiem jest temperatura.
Co decyduje o długości przechowania i jakości selera korzeniowego? Jakie są główne zasady przechowywania tego warzywa. Jak najlepiej przechowywać selera korzeniowego? Podpowiadamy.
Spis treści
Co decyduje o jakości i trwałości selera?
Na jakość korzeni selera wpływa wiele czynników w trakcie uprawy, takich jak np. odmiana, przygotowanie pola, termin sadzenia rozsady, nawożenie, nawadnianie, ochrona chemiczna oraz sposób i termin zbioru. Z kolei, aby jak najdłużej zachować wysoką jakość podczas przechowywania należy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze z nich to, by do przechowywania kierować wyłącznie korzenie:
- dobrze wyrośnięte, ale nie przejrzałe;
- bez uszkodzeń mechanicznych;
- bez objawów przemarznięcia;
- bez objawów chorób i szkodników.
Selery korzeniowe zbiera się zazwyczaj w połowie października, ale jeśli występuje ryzyko wystąpienia wczesnych mrozów należy zrobić to wcześniej. Zbiór najlepiej wykonać w czasie bezdeszczowej pogody, zwracając szczególną uwagę by nie uszkadzać i nie obijać korzeni. Bezpośrednio po zbiorze rośliny się ogławia, a korzenie należy jak najszybciej schłodzić i zabezpieczyć przed więdnięciem.
Jak najlepiej przechowywać selera korzeniowego?
Jak już wspominaliśmy, najważniejszym czynnikiem przechowywania selera jest temperatura. Optymalna mieści się w granicach 0–1°C przy wilgotności względnej powietrza wynoszącej 97–99%. Jeśli natomiast przechowuje się korzenie w wyższej temperaturze (2–4°C), trzeba pamiętać, by obniżyć wilgotność względną powietrza do około 95%. Zapobiegnie to zwiększonemu gniciu korzeni.
Chociaż selery wykazują niewielką wrażliwość na działanie etylenu, nie poleca się umieszczać korzeni razem z gatunkami wydzielającymi duże ilości tego gazu (np. jabłka, gruszki). Z kolei przy zastosowaniu kontrolowanej atmosfery, należy zwrócić uwagę zwłaszcza na stężenie CO2, gdyż zbyt wysokie powoduje uszkodzenia fizjologiczne na powierzchni przechowywanych selerów.
Sposoby przechowywania selerów korzeniowych
Selery korzeniowe można przechowywać w różny sposób. Ściśle mówiąc:
- w kopcach;
- w przechowalniach;
- w chłodniach.
Dobór odpowiedniej metody przechowywania zależy głównie od skali produkcji i możliwości, jakimi dysponuje gospodarstwo. Duże, wyspecjalizowane gospodarstwa zazwyczaj dysponują chłodniami do warzyw, w których można precyzyjnie zarządzać warunkami przechowywania. Natomiast przechowywanie w kopcu wymaga większej pracy i staranności, by zapewnić odpowiednie warunki dla całej partii przechowywanych warzyw. Jednakże zapewniając optymalne warunki, można z powodzeniem przechowywać selera korzeniowego każdym z wymienionych sposobów.
Źródło: www.piorin.gov.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!