Jak perfekcyjnie przycinać krzewy?

Przycinanie krzewów owocowych jest bardzo ważnym elementem prawidłowej profilaktyki sadu, przy czym nie należy do bardzo kłopotliwych zabiegów. Pamiętajmy, odpowiednio przycięte krzewy są często gwarancją lepszego plonu.

Na przełomie lutego i marca (nie w każdym przypadku, zależne od gatunku!), gdy zabieramy się za cięcie krzewów, przed przystąpieniem do tej czynności warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy: wszystkie suche i chore gałęzie trzeba usunąć, elementy lezące na ziemi również. Cięcie krzewów to doskonała okazja aby przyjrzeć się z bliska naszym roślinom i ocenie ich zdrowotności.

Oczywiście każdy rodzaj krzewu ma inne wytyczne cięcia, poniżej przedstawimy sposoby przycinania agrestuaronii. Cięcie krzewów agrestu nie jest trudne.Jeżeli to pierwszy rok od posadzenia krzewu, gałęzie przycinamy przy 3 lub 4 pąku.

jak przycinać krzewy agrest

fot. fotolia

Jeżeli pierwszy raz przycinamy gałęzie, należy to wykonać przy 3 lub 4 pąku.

Jak przycinać krzewy?

W kolejnych latach cięcie krzewów zaczynamy od gałązek leżących na ziemi, ważne jest przy tym również to aby usunąć gałęzie cienkie i krótkie. Na tym etapie zostawiamy tylko najzdrowsze pędy przycinając je do długości ok. 35 cm. Dodatkowo, można oczyścić dół krzewu z odrostów. Zaś to co tyczy się formowania korony – efekt końcowy powinien wyglądać następująco: od 6 do 8 pędów do 40 cm długości.

W przypadku aronii sytuacja ma się podobnie jeżeli to pierwszy rok. Pędy należy wtedy skrócić o 1/3. W następnym roku usuwamy już pędy chore i uszkodzone jak i te leżące na ziemi. Efekt końcowy ma się podobnie jak przy agreście – od 8 do 10 najzdrowszych pędów jednorocznych zostawiamy, a przerost najstarszych wycinamy.

jak przycinać krzewy aronia

fot. fotolia

W przypadku aronii pędy należy skrócić o 1/3

Zadbaj o kształt korony

Wspomnieliśmy na początku, iż każdy krzew wymaga innych zasad przycinania, o ile w każdym przypadku chodzi nam o dobry kształt korony to już terminy wykonania zabiegu są różne. Przytoczony przez nas przykład agrestu i aronii – jak przycinać krzewy, nie będzie miał zastosowania w przypadku malin. Warto więc zapytać o radę doświadczonego sadownika lub zaznajomić się z naszymi artykułami o przycinaniu innych krzewów.

Kondycja rzepaku w okresie zimowym [Reportaż filmowy]

Rzepak jest rośliną wrażliwą na warunki pogodowe. W wielu rejonach był siany podczas suszy. Sprawdź, o czym pamiętać w zimie?

13 lutego 2019

UPL finalizuje przejęcie Arysta LifeScience i ogłasza nowy kierunek rozwoju – OpenAg

Połączenie firm umocni pozycję UPL jako światowego lidera w zakresie rozwiązań dla rolnictwa.

11 lutego 2019

VAT na napoje owocowe wzrośnie – to cios w branżę!

Wyłączenie z podwyżki stawki VAT nektarów nie poprawi sytuacji! Nektary stanowią najmniejszą część w strukturze tej produkcji.

8 lutego 2019