Jaka jest aktualna cena kukurydzy mokrej w Polsce i na świecie?

Aktualna cena kukurydzy mokrej na krajowym rynku utrzymuje się na poziomie nieznacznie wyższym niż w ubiegłym tygodniu. Jakie są stawki w skupach w Polsce?
Aktualna cena kukurydzy mokrej w zależy od cen tego ziarna na rynku międzynarodowym. A te w poniedziałek wzrosły po obu stronach Atlantyku. Mimo to jej ceny nie sprzyjają wzrostom w polskich skupach.
Spis treści
Jaka jest aktualna cena kukurydzy mokrej w polskich skupach?
Tegoroczne zbiory kukurydzy na ziarno bez wątpienia będą niższe niż ubiegłoroczne. To przede wszystkim zasługa suszy, w wyniku której ucierpiały uprawy w wielu regionach. W skutek tego w licznych miejscach zbiory będą o co najmniej 20% niższe niż w poprzednim roku.
Obecnie stawki w skupach wahają się od 450 do 520 złotych za tonę. Jednakże wiele wolumenów zebranego ziarna charakteryzuje się wilgotnością niższą niż 30%. W związku z tym rolnicy mogą liczyć na dopłaty z tytułu niskiej wilgotności. Jednakże te są w granicach 5–10 zł/t za każdy 1% poniżej 30%.
Dowiedz się, na jakim poziomie są ceny kukurydzy w połowie października w wybranych województwach: Aktualny cennik kukurydzy mokrej w województwach 12.10.2024 r.
Szacuje się mniejszy eksport kukurydzy z Ukrainy
Na świecie wzrosło zainteresowanie ukraińską kukurydzą. To skutek informacji mówiących o spadku zbiorów zarówno w Ukrainie, jak i w Ameryce Południowej. Dlatego popyt na kukurydzę z nowych zbiorów gwałtownie wzrósł, a importerzy stali się bardziej aktywni. Tymczasem podaż ze strony rolników pozostaje ograniczona, pomimo tego, że gospodarstwa rolne sprzedają jak najwięcej ziarna. Takie informacje przekazała służba prasowa Ukraińskiej Rady Rolnej, powołując się na dział analityczny spółdzielni rolniczej PUSK.
Do połowy września ukraińscy rolnicy zebrali już 1,1 mln ton kukurydzy. Już we wrześniu tego roku Ukraina wyeksportowała 200 tys. ton kukurydzy. Jednakże głównych wolumenów eksportu można spodziewać się w październiku, listopadzie i grudniu. Tymczasem w ubiegłym roku gospodarczym Ukraina wyeksportowała około 30 mln ton kukurydzy. W tym sezonie oczekuje się, że ten wolumen będzie jednak znacznie niższy, ze względu na zmniejszone zapasy.
Aktualna cena eksportowa mokrej kukurydzy z Ukrainy
Analitycy prognozują, że tegoroczne zbiory kukurydzy wyniosą 21–22 mln ton, z czego około 5 mln ton trafi na rynek krajowy. Tymczasem potencjał eksportowy kukurydzy szacowany jest na 15–17 mln ton, czyli prawie o połowę mniej niż w ubiegłym sezonie. Jednocześnie światowe rynki wykazują wysoki popyt na ukraińską kukurydzę, zwłaszcza Europa. Jak podkreślają ukraińscy analitycy:
Hiszpania dosłownie zasysa ukraińską kukurydzę: pod koniec ubiegłego tygodnia cena wzrosła do 222–224 USD za tonę, podczas gdy na początku bieżącego tygodnia zaczynała się od 215 USD/t. Do zakupów dołączyła również Portugalia. Znaczne wolumeny trafiły także do Włoch oraz na rynek niemiecki.
Ukraińska kukurydza w obliczu konkurencji ze strony USA
Jednakże, jak dodają analitycy z Ukrainy, ukraińska kukurydza ma konkurencję ze strony Stanów Zjednoczonych:
Amerykańscy eksporterzy oferują kukurydzę o 2–3 dolary za tonę taniej. Skłania to importerów, w szczególności Hiszpanię, do przestawienia się na amerykańską kukurydzę w listopadzie i grudniu.
Według prognoz, ceny kukurydzy powinny nadal rosnąć w drugiej połowie sezonu. Już teraz widać tendencję wzrostową. Do końca roku hipotetyczna cena może osiągnąć 200–205 USD za tonę, a wiosną — nawet 220–230 USD. Jednak w ciągu najbliższych 2–3 tygodni ceny mogą tymczasowo spaść do 175–178 USD za tonę. Mimo prognoz, silny popyt i brak podaży wspierają ceny kukurydzy. W minionym tygodniu na rynku kukurydzy paszowej w dalszym ciągu dominowała wzrostowa dynamika cen. Sytuację tę tłumaczono silnym popytem ze strony traderów i odpowiednią dynamiką po stronie eksportu, jednak liczba ofert ziarna pozostawała niewystarczająca. Ponadto cenom sprzyjały obawy o spadek zbiorów kukurydzy w porównaniu do ubiegłego roku.
Źródło: www.gov.pl/rolnictwo; www.delo.ua; www.kaack-terminhandel.de
