Jaki kombajn do marchwi?
Na dużych plantacjach marchwi najbardziej efektywnym i opłacalnym rozwiązaniem jest zbiór kombajnowy. Na rynku są oferowane różne kombajny do zbioru warzyw korzeniowych. Jaki kombajn najlepiej sprawdzi się przy kopaniu marchwi? Podpowiadamy.
Jaki kombajn do marchwi wybrać? Na co zwrócić uwagę planując inwestycję w taką maszynę? Sprawdzamy.
Spis treści
Kombajn dostosowany do potrzeb gospodarstwa
Warto zaznaczyć, że zbiór marchwi jest jednym z głównych czynników wpływających na jakość korzeni i decydujących o ich trwałości przechowalniczej. Dlatego zakup kombajnu do warzyw korzeniowych w gospodarstwie, gdzie uprawia się marchew to jedna z najważniejszych inwestycji. Decydując się na zakup takiej maszyny, oprócz ceny warto również zwrócić uwagę na kilka innych ważnych czynników. Pozwoli to jak najlepiej dopasować rodzaj wybranego kombajnu do potrzeb konkretnego gospodarstwa. Mianowicie, należy uwzględnić:
- powierzchnię uprawy marchwi;
- przeznaczenie marchwi (świeży rynek czy przemysł);
- posiadane maszyny, które mogą współpracować z kombajnem;
- dostępność części zamiennych do kombajnu.
Jaki kombajn do marchwi wybrać?
Plantator uprawiający marchew (i inne warzywa korzeniowe) może wybierać wśród kombajnów różnego typu, Ściśle mówiąc, na rynku oferowane są kombajny:
- jednorzędowe, zaczepiane do ciągnika;
- dwurzędowe, zaczepiane do ciągnika;
- dwurzędowe, samojezdne.
Kombajny do marchwi mogą mieć opcję transportu korzeni na przyczepę bądź do skrzynek czy skrzyniopalet na platformie roboczej. Najbardziej popularne wśród plantatorów marchwi z mniejszych i średnich gospodarstw są kombajny jednorzędowe, zaczepiane do ciągnika (zawieszane). Z kolei producenci uprawiający marchew na dużych areałach z reguły decydują się na kombajny dwurzędowe, współpracujące z ciągnikiem bądź samojezdne.
Polski czy zagraniczny?
Kolejną kwestią jest wybór marki. Czy zainwestować w maszynę zagranicznej, znanej marki czy kombajn polskiego producenta? Z pewnością renomowana marka zachodnia (np. Dewulf, Asa-lift, Simon), to gwarancja najwyższej jakości. Ale również należy liczyć się z odpowiednio wyższą ceną.
Tymczasem w Polsce również mamy producentów kombajnów do warzyw korzeniowych. Są to np. firmy Weremczuk, Sator, Unia Group. Obecnie technologicznie i pod względem jakości polskie produkty nie ustępują zagranicznym. A na pewno ich cena jest niższa. Za maszyną polskiej produkcji może przemawiać również fakt łatwej i szybkiej dostępności części zamiennych i, w razie potrzeby, serwisu.
Jedną z maszyn dobrze sprawdzających się do zbioru marchwi jest kombajn Weringen RVE-1 firmy WeremczuK FMR.
To propozycja dla producentów warzyw, którzy uprawiają marchew na mniejszym areale i przeznaczają ją głównie na świeży rynek. Kombajn RVE-1 jest bardzo funkcjonalny, a ponadto można go wyposażyć w dodatkowe opcje — mówi Ewa Bezkorowajna, Manager ds. Marketingu i Rozwoju Produktu w firmie Weremczuk.
Kombajn Weringen RVE-1 dostępny jest w 3 wersjach:
- z transporterem na przyczepę jadącą obok;
- z transporterem do skrzyniopalety ustawionej na kombajnie;
- z platformą roboczą, umożliwiającą zbiór bezpośrednio do małych skrzynek.
Nowy czy używany?
Z pewnością kombajn używany będzie tańszy od nowego. Jednak decydując się na takie rozwiązanie należy dokładnie sprawdzić zarówno stan konstrukcji maszyny, jak również jej poszczególnych elementów i zespołów roboczych. Bowiem, jeśli podzespoły są mocno wyeksploatowane, może okazać się, że ich wymiana będzie kosztowna. Niekiedy nawet zakup czy wymiana pojedynczego elementu może być niemożliwa i wówczas trzeba będzie zainwestować w wymianę całego podzespołu.
Który kombajn jest najlepszy do marchwi?
Jeśli chodzi o technologię zbioru, nie ulega wątpliwości, że najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest zbiór kombajnem typu „top lifting”. Dzięki temu, że maszyna równocześnie wykopuje marchew i wyciąga ją z gleby za nać, unika się uszkodzeń korzeni. Ściśle mówiąc, tego typu urządzenia zapewniają najmniej uszkodzeń mechanicznych spośród wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku.
Tego typu kombajn do marchwi, po wykopaniu roślin z gleby oddziela korzenie od naci. Zaś wieloetapowy system oczyszczania z ziemi i pozostałości naci pozwala na zminimalizowanie uszkodzeń. Również pasy transportowe są zaprojektowane i umieszczone na takiej wysokości, aby uniknąć uszkodzeń i obicia zebranej marchwi. Za ich pomocą kombajn automatycznie ładuje korzenie na przyczepę lub bezpośrednio do palet, w których marchew będzie przechowywana.
Jaki kombajn na towarowej plantacji marchwi?
Dla dużych, wielkotowarowych gospodarstw, które zajmują się produkcją marchwi czy innych warzyw korzeniowych na dużej powierzchni, dobrym rozwiązaniem może być specjalistyczny kombajn Weringen RVS-1. Jak informuje Łukasz Kura, koordynator ds. sprzedaży w firmie Weremczuk:
Weringen RVS-1 charakteryzuje się wysoką wydajnością, doskonałymi własnościami jezdnymi w grząskim terenie, jakością zebranych warzyw oraz wygodnym sterowaniem napędami i funkcjami maszyny z ciągnika. Układ hydrauliczny zaprojektowano w kierunku oszczędności energii i materiałów. Kombajn wyróżnia się również nowoczesnym designem i kolorystyką.
Zapytaliśmy przedstawiciela firmy Weremczuk o ceny kombajnów do warzyw marki Weringen. W odpowiedzi, Łukasz Kura poinformował:
W zależności od modelu kombajnu, jego wersji i wyposażenia ceny kombajnów różnią się. Ponadto mamy specjalne okazje cenowe, dodatkowe rabaty lub też odroczenie płatności. Każdego z naszych potencjalnych klientów traktujemy indywidualnie, pomagając w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania, zarówno jeśli chodzi o wyposażenie maszyny, jak i formę finansowania. Zawsze kierujemy się tym, aby klient kupując naszą maszynę mógł jak najbardziej efektywnie wykorzystywać ją w swoim gospodarstwie.
Koordynator ds. sprzedaży w firmie Weremczuk zachęcał ponadto plantatorów warzyw do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez to przedsiębiorstwo w trakcie trwania sezonu wegetacyjnego. Jak przekonywał:
Podczas polowych pokazów prezentujemy możliwości maszyny w różnych warunkach i różnych uprawach. Uczestnicy takich spotkań mogą liczyć także na preferencyjne warunki zakupu. Widełki cenowe są bardzo szerokie, a na ostateczną cenę ma wpływ wiele czynników, więc warto być z nami w kontakcie.
Źródło: www.piorin.gov.pl, www.weremczukagro.com
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!