Żniwa 2021 – ceny zboża i rzepaku na rynku. Sprawdzamy

Tegoroczne żniwa w pełni. W wielu regionach rolnicy skarżą się, że ziarno jest drobne i niewykształcone, a plony są przeważnie niższe od tych z ubiegłego roku. Sprawdzamy, na jakim poziomie plasują się ceny zboża i rzepaku na rynku.

Cena: Rzepak

3195 zł
3.13%
Zobacz aktualne ceny

Żniwa 2021 idą pełną parą! Pod kosę trafiły już rzepak, pszenica, jęczmień i żyto.

Tegoroczne żniwa są nietypowe, gdyż zarówno zboża jak i rzepak dojrzały praktyczne w tym samym czasie. Wielu gospodarzy przystąpiło więc najpierw do koszenia pszenicy, a później zaczęło młócić rzepak – informuje Juliusz Młodecki z KZPRiRB. – Jeśli chodzi o rzepak to w tym roku największym rozczarowaniem są plony, które są o około pół tony niższe niż oczekiwaliśmy, one mieszczą się w granicach 3 – 3,5 t/ha. Jakość nasion rzepaku jest dobra, zaolejenie powyżej 40 proc. Na plonie zaważyły ekstremalne upały w okresie dojrzewania rzepaku. Sprawiły one, że rzepak zasechł, to się przekłada na to, że jest mniejsza masa tysiąca nasion – dodaje.

Przeczytaj również: Żniwa rzepakowe 2021 – jaka cena rzepaku?

Wysokie ceny zboża na rynku, niskie plony

Pogoda utrudnia tegoroczne żniwa, wpłynęła na wysokość plonów i jakość nie tylko rzepaku, ale również zbóż. Wiele plantacji ucierpiało z powodu ekstremalnych upałów, inne – z powodu gradobić i nawałnic. W wielu rejonach kraju zboże wyschło za szybko, co sprawiło, że ziarno jest drobne i niewykształcone – podaje Internetowa Giełda e-WGT.

Wiele ziaren jest niewyrośniętych, małych. Kłosy co prawda są wypełnione ale małymi zaschniętymi ziarnami. Jest to efekt wcześniejszych bardzo wysokich temperatur przy jednoczesnym braku dostatecznej wilgotności, co spowodowało szybkie zatrzymanie wegetacji i zaschnięcie niewykształconych ziarniaków – podaje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Rolnicy nie kryją rozczarowania

ceny zboża i rzepaku na rynku

Ceny zboża i rzepaku na rynku są w tym roku wysokie

fot. Tomasz Kuźdub / agroFakt.pl

Z informacji jakie podają rolnicy w sieci, można wywnioskować, że tegoroczne plony są niższe o ok. 20-30% niż zwykle.

W przypadku pszenicy i pszenżyta – plony uzależnione są od rodzaju i klasy gleby, ale szacuje się, że plasują się na poziomie od 4,5 do 7 t/ha. Jeśli chodzi o jęczmień – od 3,5 t na słabszych glebach do 7 t/ha na glebach o lepszej klasie bonitacyjnej.

Zbiory przebiegają dobrze. Z jakością nie ma problemu,  jednak plony to wielkie rozczarowanie, u nas pszenica i rzepak wypadły dużo słabiej niż rok temu – opowiada Jerzy Mikołajczyk z Pomorza.

Ceny zboża i rzepaku na rynku

Jakie są natomiast ceny zbóż i rzepaku? Najtaniej jest tradycyjnie na południu, najdrożej – na północnym-zachodzie. Notowania, jakie utrzymują się w porcie oraz krajowych magazynach są wysokie.

Podsumujmy ceny zboża i rzepaku na rynku (netto/ zł za tonę):

  • Rzepak – 2200-2400,
  • Pszenica konsumpcyjna 12,5 proc. – 830-870, porty 910-920,
  • Żyto paszowe – 660-920, porty 690-719,
  • Pszenżyto – 700-750, porty 690-710,
  • Jęczmień – 620-720,
  • Owies – 570-600.

Przeczytaj również: Projekt Planu Strategicznego WPR – zgłoś swoje uwagi!

Źródło: e-WGT, WIR, agroFakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 61

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *