Żywienie trzody chlewnej na mokro

Żywienie trzody chlewnej na mokro jest powszechnie stosowaną metodą. Dowiedz się, jakie pasze warto wykorzystać przy tym systemie żywienia.

Żywienie na mokro świń jest bardzo popularne w takich krajach, jak Finlandia czy Dania. Ten system żywienia pozwala wykorzystywać produkty uboczne z przemysłu spożywczego, więc ogranicza to koszty produkcji.

Zmniejszanie strat paszy przy żywieniu trzody chlewnej na mokro

Świnie suchą paszę wyrzucają z koryt, a w przypadku stosowania mokrej formy, straty te są znaczenie mniejsze. Strawność dawki przy żywieniu trzody chlewnej na mokro również ma przewagę nad żywieniem na sucho  ̶  jest większa. Zwierzęta chętniej pobierają paszę mokrą, więc problem niedojadów jest mniej uciążliwy. Ponadto, przy dobrej organizacji pracy i dbaniu o higienę żywienia, ryzyko psucia się paszy jest mniejszy.

Efektywność produkcji trzody chlewnej

Istnieje opinia, że system żywienia na mokro wpływa na poprawę i zwiększenie efektywności tuczu. Dzieje się tak, dzięki zwiększeniu pobrania paszy przez zwierzęta, wspomnianemu wcześniej mniejszemu marnowaniu paszy, a także wody. Sprzyja to przyrostom dobowym tuczników. Pasza mokra nie pyli się, co jest korzystne ze względu na ograniczenie schorzeń układu pokarmowego z powodu zapylenia.

Świnie suchą paszę wyrzucają z koryt, a w przypadku stosowania mokrej formy, starty te są znaczenie mniejsze.

Odsadzenie świń z mniejszym stresem

Choć nie da się całkowicie wyeliminować stresu związanego z odsadzeniem, to uważa się, że podawanie pasz płynnych odsadzanym prosiętom ogranicza stres. Jest to związane z bardziej zbliżoną konsystencją paszy do mleka matki. Żywienie na sucho często wprowadzone w początkowym etapie odsadzenia niejednokrotnie wiąże się ze spadkiem pobrania paszy, a co za tym idzie ze zmniejszeniem przyrostów masy ciała. Poza tym świeżo odsadzone zwierzęta mogą być odwodnione przez ograniczone pobranie wody. Natomiast pobranie wody wraz z paszą podaną na mokro zmniejsza ten problem.

żywienie trzody chlewnej na mokro

Uważa się, że podawanie pasz płynnych odsadzanym prosiętom ogranicza stres

fot. Pixabay

Jakie pasze do żywienia trzody chlewnej na mokro?

Żywienie trzody chlewnej na mokro ma też duży plus pod względem ekonomicznym. Można tu wykorzystać szeroki wachlarz produktów ubocznych z przemysłu rolno-spożywczego, które są tańszymi paszami, niż tradycyjne. Płynne produkty uboczne, które z powodzeniem można stosować w żywieniu świń na mokro to m.in. serwatka, pulpa ziemniaczana czy wywar gorzelniany.

Żywienie świń na mokro syropem paszowym

Ta płynna pasza otrzymywana jest na drodze fermentacji skrobi pszennej lub kukurydzianej do alkoholu. Syrop paszowy jest bogaty w białko zarówno pochodzące z ziaren, jak i drożdży. Jest też źródłem energii, którego nośnikiem jest gliceryna. Ze względu na swój korzystny skład syrop paszowy można podawać w zastępstwie droższej śruty sojowej.
Niezależenie, jaką paszę płynną wybierzemy, trzeba mieć na uwadze stały dostęp do danego komponentu dawki w żywieniu trzody chlewnej na mokro oraz jak najbardziej stały skład tej paszy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o paszach płynnych i ich zastosowaniu w żywieniu trzody chlewnej na mokro? Wejdź na Duynie.pl lub zadzwoń do eksperta: +48718811208

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 14

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum
Taniaagro
@dawid3p a ja właśnie, ze ma dobrze przyswajalne, przez temperaturę w której powstaje. na mokro te spoko wyslodki i mlóto. też na mokro wiem że fajnie syrop paszowy.  zobacz więcej »
Taniaagro
@FarmerPawlos można wysłodkami. moj kuzyn kupuje wyslodki w Duynie, maja tez inne pasze do żywienia na mokro. zobacz więcej »
dawid3p
jęczmień 300 kg pszenica 200kg śruta sojowa 46 procent 150kg  premiks 37kg (zalecana dawka premiksu 2,5 procent 10kg węglan wapnia   wywar gorzelniany 1:2 warchlak tucznik 1:3 to ... zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *