Jakie prognozy cen rzepaku 2024?

Na jakie prognozy cen rzepaku mogą liczyć rolnicy w Polsce? Spadek produkcji w naszym kraju mógłby sugerować wzrost jego ceny. Jednakże nie żyjemy na samotnej wyspie i musimy wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne, jakie wpływają na nasz rynek.

Jakie są prognozy cen rzepaku na nadchodzące miesiące? Postaramy się je przedstawić poniżej.

Reklama

Jak kształtowały się w tym tygodniu ceny rzepaku na giełdach?

Ubiegły tydzień zakończył się znacznymi spadkami ceny rzepaku, zarówno w Paryżu, jak i w Winnipeg. Na giełdzie Euronext wartość kontraktu spadła po wahaniach od poniedziałku 9 września z 468,25 EUR/t do 456,50 EUR/t w piątek 13. Tymczasem na kanadyjskiej ICE cena spadała już od poniedziałku, z 583,60 CAD/t do 541,80 CAD/t w piątek.

Jednakże bieżący tydzień przyniósł serię wzrostów cen rzepaku na najważniejszych światowych giełdach. Na Euronext w poniedziałek stawka osiągnęła poziom 457,75 EUR/t, we wtorek — 463,00 EUR/t, zaś w środę —  465,75 EUR/t. Jak widać, nie udało się jeszcze odrobić strat z ubiegłego tygodnia.

Tymczasem odbicie ceny na ICE było znacznie silniejsze i do środy wartość kontraktu niemalże odrobiła ubiegłotygodniowe straty. W poniedziałek wzrost doszedł do poziomu 564,70 CAD/t, we wtorek — do 574,40 CAD/t, zaś w środę cena przekroczyła już granicę 583 CAD/t (583,10 CAD/t).

Skąd wynikają takie ruchy cen rzepaku na giełdach?

Europejska giełda reaguje na ruchy notowań na giełdzie w Kanadzie. A tam doszło do wzrostów cen po tym, jak tamtejszy Urząd Statystyczny (StatCan) poinformował o spadku prognozowanej wysokości produkcji rzepaku. Ma ona wynieść 19,0 mln ton, podczas gdy miesiąc wcześniej prognozy mówiły o zbiorach wysokości 19,5 mln ton. A jakie są aktualne stawki oraz prognozy cen rzepaku w Polsce? Zobaczmy.

Co się dzieje na polskim rynku rzepaku?

W Polsce początek września przyniósł spadki cen w skupach. O ile w 35. tygodniu roku średnia cena skupu wynosiła wg Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 2061 zł/t, to w 36. tygodniu spadła ona do 2012 zł/t.

W następnym tygodniu ceny na polskim rynku z pewnym opóźnieniem reagowały na ruchy na świecie. O ile do piątku 13 września miały one jeszcze tendencję wzrostową, to w poniedziałek odnotowano już wyraźny spadek. Do środy nastąpił ponowny wzrost ceny, jednakże nie odrobił on strat, do jakich doszło w wyniku poniedziałkowego spadku. Bowiem średnia cena w skupach w środę nie przekroczyła 1950 zł/t.

Jakie są prognozy cen rzepaku do końca tego roku?

Zdaniem analityków Credit-Agricole, nie ma co liczyć na silne wzrosty cen rzepaku. Przestrzeń do wzrostów ograniczają rekordowe zapasy soi. Ich zdaniem do końca roku średnia cena rzepaku w skupach osiągnie poziom 2100 zł/t. Ponadto na koniec 2025 roku może być to 2250 zł/t.

Głównymi czynnikami, które wpływają na te ceny są warunki agrometeorologiczne, zarówno w naszym kraju, jak i w innych państwach będących głównymi producentami i eksporterami roślin oleistych.

Źródło: www.gov.pl/rolnictwo; www.credit-agricole.pl; www.kaack-terminhandel.de; www.agritel.com

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *