Autobusy wrócą na wieś: inicjatywa Jedź z nami!

Obecnie na terenie wielu wsi autobusy kursują bardzo rzadko lub nie pojawiają się wcale. Władze pow. strzeleckiego mają pomysł, jak zmienić tę sytuację. Jaki?

Na terenie pow. strzeleckiego powstaje Związek Celowy „Jedź z nami”. Starostwo wspólnie z 7 gminami będzie dopłacać do kursów PKS. Podobnie jak w wielu innych regionach kraju, połączenia, szczególnie na wsiach, są bowiem sukcesywnie ograniczane. Mają na to wpływ przede wszystkim malejące dochody z opłat za przejazdy. W konsekwencji coraz więcej mieszkańców wsi, szczególnie w okresie letnim, kiedy przestają kursować autobusy „szkolne”, jest praktycznie odciętych od świata.

Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to opłacalny biznes i wiemy, że będziemy do tego dokładać. Nie to jest jednak najważniejsze.

Janusz Żyłka

– Pojedynczych samorządów nie stać na takie dopłaty do komunikacji, by wszyscy ich mieszkańcy byli zadowoleni. Połączeń jest za mało i cierpią na tym przede wszystkim ci, których nie stać bądź nie mogą przemieszczać się samochodami. Stąd pojawiła się idea, by połączyć siły – mówi nam Janusz Żyłka, wicestarosta.

Według planów dodatkowe autobusy mają wyruszyć w trasę z początkiem stycznia 2017 r. Siecią połączeń objęte mają być wszystkie gminy. Najwięcej autobusów jeździć będzie w godzinach, kiedy najwięcej osób wyjeżdża do pracy lub załatwiać sprawy w urzędach.

– Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to opłacalny biznes i wiemy, że będziemy do tego dokładać. Nie to jest jednak najważniejsze. Istotne jest to, że mieszkańcy naszego powiatu będą mieli większy komfort przemieszczania się – kończy Janusz Żyłka.

W chwili obecnej Starostwo jest na etapie formalności związanych z umożliwieniem transportu. Są już również plany poszerzenia inicjatywy o kolejne gminy regionu.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *