Autobusy wrócą na wieś: inicjatywa Jedź z nami!

Autobusy wrócą na wieś: inicjatywa Jedź z nami!

Władze pow. strzeleckiego już wiedzą, co zrobić, by autobusy po wiejskich drogach zaczęły jeździć częściej.

Obecnie na terenie wielu wsi autobusy kursują bardzo rzadko lub nie pojawiają się wcale. Władze pow. strzeleckiego mają pomysł, jak zmienić tę sytuację. Jaki?

Na terenie pow. strzeleckiego powstaje Związek Celowy „Jedź z nami”. Starostwo wspólnie z 7 gminami będzie dopłacać do kursów PKS. Podobnie jak w wielu innych regionach kraju, połączenia, szczególnie na wsiach, są bowiem sukcesywnie ograniczane. Mają na to wpływ przede wszystkim malejące dochody z opłat za przejazdy. W konsekwencji coraz więcej mieszkańców wsi, szczególnie w okresie letnim, kiedy przestają kursować autobusy „szkolne”, jest praktycznie odciętych od świata.

Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to opłacalny biznes i wiemy, że będziemy do tego dokładać. Nie to jest jednak najważniejsze.

Janusz Żyłka

– Pojedynczych samorządów nie stać na takie dopłaty do komunikacji, by wszyscy ich mieszkańcy byli zadowoleni. Połączeń jest za mało i cierpią na tym przede wszystkim ci, których nie stać bądź nie mogą przemieszczać się samochodami. Stąd pojawiła się idea, by połączyć siły – mówi nam Janusz Żyłka, wicestarosta.

Według planów dodatkowe autobusy mają wyruszyć w trasę z początkiem stycznia 2017 r. Siecią połączeń objęte mają być wszystkie gminy. Najwięcej autobusów jeździć będzie w godzinach, kiedy najwięcej osób wyjeżdża do pracy lub załatwiać sprawy w urzędach.

– Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to opłacalny biznes i wiemy, że będziemy do tego dokładać. Nie to jest jednak najważniejsze. Istotne jest to, że mieszkańcy naszego powiatu będą mieli większy komfort przemieszczania się – kończy Janusz Żyłka.

W chwili obecnej Starostwo jest na etapie formalności związanych z umożliwieniem transportu. Są już również plany poszerzenia inicjatywy o kolejne gminy regionu.

Cena rzepaku – czy producentów czeka silna przecena?

Jaka może być cena rzepaku i oleju rzepakowego w sezonie 2017/2018 w kraju, na europejskim i na światowych rynkach?

18 marca 2018

Padły dzik – co zrobić, jak się na niego natkniesz?

Padły dzik jest bardzo dużym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się zachować, kiedy się na niego natkniemy.

6 marca 2018

Bezpłatne doradztwo dla rolników już wkrótce! Takiej okazji nie możesz przegapić!

28 250 rolników może wziąć udział w trzyletnich bezpłatnych programach doradczych. Już 23 marca br zostaną wyłonieni doradcy biorący

11 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij