Jeszcze większa skuteczność ochrony fungicydowej zbóż

Utrzymanie zdrowego łanu jest podstawą do uzyskania wysokich plonów ziarna. Dlatego ważna jest wiedza dotycząca pojawiania się nowych rozwiązań. Dzięki niej można nadążyć za zmianami klimatycznymi i uproszczeniami stosowanymi w uprawie. Te zmiany wpływają na zwiększenie presji ze strony patogenów infekujących rośliny zbożowe. Bywa, że do ich zwalczania potrzebny jest nowy fungicyd.

Wiosenną ochronę fungicydową zbóż rozpoczynamy zabiegiem T1. Jest to jeden z najważniejszych zabiegów, jaki musimy wykonać w czasie sezonu. W efekcie skuteczność tego zabiegu wpływa na dalszy przebieg prowadzonej ochrony.

Aktualne warunki pogodowe wskazują już wiosnę. Czy ten czas jest odpowiedni, aby rozpocząć walkę z chorobami? Kiedy wykonać zabieg T1? Co wybrać do zabiegu T1? Odpowiedź na te pytania znajdują się poniżej.

Reklama

Innowacyjne podejście

Nowy fungicyd w cieczy opryskowej

Szybkie pobieranie cieczy opryskowej przez liście rośliny

fot. BASF

Ciekawym i nowym fungicydem jest RevyFlex™. Proponowane rozwiązanie łączy działanie dwóch fungicydów. Pierwszym z nich jest Revycare®. Bazuje on na najnowszej substancji czynnej o nazwie Revysol® z grupy triazoli oraz strobilurynie F500®. Drugim komponentem tego rozwiązania jest Flexity® 300 SC. Zawiera on metrafenon z grupy pochodnych ketonu difenylowego.

Co wyróżnia nowy fungicyd RevyFlex™?

Substancja czynna Revysol®, którą zawiera rozwiązanie RevyFlex™ to jedyny na rynku triazol posiadający w budowie grupę izopropanolową. Dzięki temu cząsteczka ma zdolność do przyjmowania różnych postaci, zarówno wiążących, jak i niewiążących. Ta innowacyjna substancja blokuje enzym C14-demetylazę. Gdy znajdzie się na jego aktywnej stronie, wczepia się w niego za pomocą wytworzonej struktury wiążącej w postaci „haka”. Revysol® ma zdolność do łączenia się z patogenem z mocą średnio 100-krotnie wyższą niż standardowe triazole. W efekcie tego dochodzi do rozdarcia membran komórkowych. Następnie do obumarcia organizmów grzybowych. Taki sposób działania zapewnia utrzymanie wysokiej skuteczności przez długi okres.

RevyFlex™ niezależny od pogody

Skuteczność zabiegu fungicydowego w czasie aplikacji warunkowana jest wedle przebiegu pogody. Dzięki substancji Revysol® możemy rozpocząć zabiegi z użyciem nowego fungicydu już w temperaturze 5°C. Dlatego czas na ich wykonanie w ciągu dnia przedłuża się o blisko 8 godzin.

Dodatkowo Revysol® utrzymuje swoją skuteczność mimo opadów deszczu. W porównaniu do epoksykonazolu z grupy standardowych triazoli Revysol® charakteryzuje się o 13% wyższą skutecznością po wystąpieniu deszczu w czasie 1 godziny od zabiegu. Efekt ten jest wynikiem szybkiego pobierania cieczy opryskowej przez liście. Pobrana substancja akumulowana jest pod powierzchnią warstwy woskowej. Następnie jest systematycznie uwalniana i rozprowadzana po wnętrzu rośliny. W doświadczeniach polowych nad septoriozą potwierdzono działanie przez nawet 50 dni.

Nowy fungicyd to szerokie spektrum ochrony

objawy rynchosporiozy pszenicy

Rynchosporioza pszenicy

fot. BASF

Zabieg T1 jest fundamentem budującym zdrowotność zbóż przez cały sezon wegetacji. Nowy fungicyd Revyflex™ zabezpiecza całą roślinę przed:

  • rozwojem łamliwości podstawy źdźbła,
  • plamistości siatkowanej jęczmienia,
  • rdzy żółtej i brunatnej,
  • septoriozy paskowanej liści,
  • mączniaka prawdziwego,
  • rynchosporiozy,
  • ramularii.

Produkt przeznaczony jest to stosowania w uprawie pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, a także jęczmienia jarego.

wyleganie objawem łamliwości podstawy źdźbła

Łamliwość podstawy źdźbła

fot. BASF

Kiedy wykonać zabieg T1?

Standardowym terminem na wykonanie zabiegu T1 jest faza BBCH 31-32. Natomiast, jeśli wyczujemy pierwsze kolanko na wysokości około 1 cm nad powierzchnią gleby, możemy wykonać zabieg. Dawką zalecaną Revyflex™ w uprawach zbożowych jest 0,8-1,0 l/ha Revycare® oraz 0,4-0,5 l/ha Flexity® 300 SC. Ten nowy fungicyd można więc stosować od fazy strzelania w źdźbło do zakończenia fazy liścia flagowego.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Kilkuletnie badania w uprawie pszenicy wskazują, że substancja czynna Revysol® charakteryzowała się wysoką i stabilną skutecznością na poziomie 80%. W porównaniu do standardowych triazoli była wyższa o 25%. Co ważne Revyflex™ skuteczny jest również przy pojawianiu się szczepów odpornych na standardowe triazole. Skuteczność Revyflex™ w ograniczaniu łamliwości podstawy źdźbła wynosi blisko 90%. Wykonanie lustracji na polu po 30 dniach od zabiegu Revyflex™ potwierdza też skuteczność w ograniczaniu mączniaka prawdziwego na poziomie 90%.

Nowy fungicyd dla ceniących skuteczność i wygodę

Rozwiązanie Revyflex™ zawiera innowacyjne podejście do ochrony przeciwko chorobom zbóż. Oprócz wpływu na zdrowotność i utrzymanie jej przez długi czas, Revyflex™ ponadto pozytywnie wpływa na fizjologię rośliny.  Środek zawiera piraklostrobiny, więc w warunkach suszy rośliny lepiej wykorzystują zasoby wody. Dodatkowo w czasie wzrostu charakteryzują się:

  • wyższym poborem azotu,
  • większą powierzchnią liści.

Revyflex™ jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają skutecznej ochrony niezależnie od warunków atmosferycznych. Dlatego nie zawiodą się też ci, którzy chcą, aby ich uprawy przez długi czas były zabezpieczone przed chorobami.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *