Już kwitną buraki cukrowe! Gdzie?

Wydawać się może, że to trochę zbyt wcześnie, ale gorąca pogoda spowodowała, że już zaczynają kwitnąc buraki cukrowe. Gdzie?

Buraki cukrowe pochodzą z Basenu Morza Śródziemnego, lubią więc gorącą i wilgotną pogodę mówi profesor Jacek Piszczek z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. W taką pogodę buraki znakomicie rosną i… na wielu plantacjach w woj. kujawsko-pomorskim już zaczynają kwitnąć. Nad uprawami unosi się charakterystyczny słodki zapach, który tak lubią wszyscy plantatorzy.

I choć plantacji buraków cukrowych w Polsce jest coraz mniej, ze względu na znacznie mniejszą liczbę cukrowni, to jednak w wielu miejscach w Polsce buraki są chętnie uprawiane.

Ta pogoda rzeczywiście burakom sprzyja mówi Stanisław Zarzycki z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Deszcz przyszedł w weekend i sprawił, że buraki będą pięknie przyrastać. Po ostatnich opadach jest nadzieja na to, że plony będą dobre. Ale u nas buraki jeszcze nie kwitną.

burak_cukrowy_czerwiec_Fotolia_78106352_Subscription_XL

W Polsce buraki cukrowe są chętnie uprawiane.

A jak jest na Pomorzu?

U nas jeszcze zbyt wcześnie, żeby kwitły buraki cukrowe – mówi Zbigniew Marciniak z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. Oczywiście, buraki są u nas uprawiane, bo w pobliżu jest duża cukrownia, ale to jeszcze nie pora na kwitnięcie. Plantacje, które widziałem mają już zakryte międzyrzędzia i deszcz, który przyszedł w sobotę i niedzielę, na pewno spowoduje, że będą buraki pięknie przyrastać.

Zdaniem pana Zbigniewa, plantatorzy buraków na Pomorzu mają powody do zadowolenia.

Plantacje wyglądają bardzo dobrze mówi doradca. W porównaniu z poprzednimi latami jest kilkunastodniowe przyspieszenie. Z reguły u nas międzyrzędzia są zakryte na początku lipca. U nas, na Pomorzu, zawsze wszystko w uprawach dzieje się trochę później.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *