Kampania cukrownicza – jakie są tegoroczne zbiory?
fot. Pixabay.com

Kampania cukrownicza – jakie są tegoroczne zbiory?

Tegoroczna kampania cukrownicza zaczęła się wyjątkowo wcześnie, bo już w połowie sierpnia. Jednak w zbiorach mocno przeszkadza pogoda.

W całym kraju trwa kampania cukrownicza. W zbiorze buraków przeszkadza pogoda, która opóźnia prace, ale również obniża parametry jakościowe buraków. Deszcz i brak słońca powodują, że zawartość cukru w burakach jest daleka od satysfakcjonującej.

– Tegoroczna kampania cukrownicza rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie w porównaniu do lat poprzednich – informuje Agnieszka Różańska z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. – W większości regionów kraju zbiory są opóźnione i utrudnione przez warunki pogodowe. Ulewne opady deszczu powodują, że kombajny nie mogą wjechać na pola, co niesie za sobą opóźnienia w odbiorze surowca.

kampania cukrownicza

Niższa jakość buraków wpłynie na obniżenie cen.

Za mała zawartość cukru – będą niższe ceny

Kiepska pogoda wpłynęła również na jakość buraków. W tym roku jest ona sporo niższa od spodziewanej. Zawartość cukru w burakach na początku ich przerobu wynosiła zaledwie 14 procent. Aktualnie odnotowuje się tendencję wzrostową i jest nieco lepiej – zawartość cukru w obecnie dostarczanych do cukrowni burakach wynosi 15-16 procent. Nadal jednak jakość buraków pozostawia wiele do życzenia. Dla plantatorów to zła wiadomość, gdyż cukrownie za każdy punkt procentowy poniżej 16 procent obniżają cenę surowca o około 9-10 procent. Zbiory buraków warto dokładnie zaplanować i brać pod uwagę możliwości przerobowe cukrowni. Termin zbioru powinien następować tuż przed terminem dostawy do cukrowni. O wiele lepiej jest bowiem, gdy buraki spokojnie sobie rosną niż czekają na odbiór w pryzmie. Pogarszają się wtedy ich parametry jakościowe.

Termin zbioru powinien następować tuż przed terminem dostawy do cukrowni. O wiele lepiej jest bowiem, gdy buraki spokojnie sobie rosną niż czekają na odbiór w pryzmie. Pogarszają się wtedy ich parametry jakościowe

Dalsza kampania cukrownicza jest uzależniona od pogody

Choć jakość dotychczas zebranych buraków pozostawia wiele do życzenia, dosyć zadowalająca jest wysokość plonów.

– Dotychczasowe plony korzeni są zróżnicowane w zależności od regionu kraju. Utrzymują się na poziomie średnio od 55 do 70 t/ha – podaje Agnieszka Różańska z KZPBC. – Najniższe plony notowane są w Polsce południowo-wschodniej, przede wszystkim ze względu na suszę, która wystąpiła na tym obszarze w okresie letnim. Szacujemy, że produkcja buraków cukrowych w tym roku wyniesie około 15 mln ton, a kampania cukrownicza powinna planowo zakończyć się w połowie stycznia.
Jak na koniec września takie plony są dosyć zadowalające. Jeśli w październiku pogoda będzie lepsza niż w deszczowym wrześniu, buraki będą nie tylko przyrastać, ale również poprawi się zawartość cukru w nich.

Protest producentów ziemniaków: spotkanie z ministrem

Na dziś zaplanowano rozmowy resortu rolnictwa z producentami ziemniaków, od których wyniku uzależnione są dalsze protesty.

15 marca 2018

Acetamipryd – czy formulacja ma znaczenie?

Podczas konferencji Sumi Agro przedstawiono wyniki badań dotyczących acetamiprydu. Sprawdź, jaki wpływ ma forma użytkowa na skuteczność działania preparatu

8 marca 2018

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij