Kampania wyborcza z ASF w tle?

Kampania wyborcza nabiera rumieńców. Ostatnio rozpętała się burza wokół epidemii ASF w Polsce. Posłanka PO Dorota Niedziela przekonuje, że resort rolnictwa nie radzi sobie z tym problemem, a rząd ukrywa prawdziwe dane o skali poniesionych strat. Co na to hodowcy?

Polska przegrywa walkę z ASF – hodowcy biją na alarm. Wirus rozprzestrzenia się po kraju coraz szybciej. Jak już informowaliśmy na naszym portalu, z powodu świńskiej zarazy na wschodzie zniknęła 1/3 gospodarstw. Straty ponoszą nie tylko hodowcy, ale również cała branża mięsna, której grozi załamanie produkcji.

Przeczytaj więcej o stratach ponoszonych przez hodowców

Walka z ASF: jest ciężko

kampania wyborcza

fot. Fotolia

Polscy hodowcy walczą z wirusem ASF od 2014 roku.

Walka z wirusem okazuje się coraz trudniejsza. Pomóc w niej miały hodowcom zasady bioasekuracji. Jednak wielu rolników skarży się na brak szerokiej akcji informacyjnej na ten temat. Nieskuteczny okazał się również odstrzał dzików. Pomysł budowy płotu – upadł. Jaki więc rząd ma teraz plan? – pytają zaniepokojeni hodowcy.

Problemy z walką z ASF ma również Inspekcja Weterynaryjna. Weterynarze skarżą się na natłok pracy przy braku etatów i niskich pensjach. Pracownicy IW apelowali już wielokrotnie do rządu o podwyżki – bezskutecznie.

Kampania wyborcza wokół ASF

ASF pojawił się w kampanii wyborczej. O trudnej sytuacji hodowców świń przypomniała ostatnio posłanka PO Dorota Niedziela. Jej zdaniem, resort rolnictwa nie radzi sobie z tym problemem, a rząd Mateusza Morawieckiego ukrywa prawdziwe dane o skali poniesionych strat.

Widzimy kampanię, gdzie Morawiecki razem z Ardanowskim (ministrem rolnictwa) snują jakieś śmieszne opowieści. Do Sejmu wpływają projekty ustaw typu „koło gospodyń wiejskich”, a nie w sprawie tego, co w rolnictwie najważniejsze, czyli susza i ASF – twierdzi Dorota Niedziela, posłanka PO.

Będą ułatwienia dla hodowców?

Rząd przekonuje, że ma pomysł jak pomóc poszkodowanym rolnikom. Na walkę z wirusem i wsparcie hodowców świń przeznaczono w ubiegłym roku 140 mln złotych. Budżet na ten cel w tym roku jest dwukrotnie większy, sięga 290 mln zł.

kampania wyborcza

Kampania wyborcza idzie pełną parą! Posłanka Dorota Niedziela zarzuca rządowi, że nie ma pomysłu na walkę z ASF.

Dwa tygodnie temu Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem ASF w Polsce. Ma ona ułatwić rolnikom sprzedaż tuczników ze stref objętych ograniczeniami po pojawieniu się tam tej choroby.

Przeczytaj więcej o pomocy dla hodowców świń z powodu ASF

Różowo nie jest

Ta nowa forma wsparcia jest jednak małym pocieszeniem dla hodowców. Rolnicy nie kryją rozgoryczenia. – Polska przegrywa walkę z ASF. Niemal codziennie słyszy się o kolejnych ogniskach. To tylko kwestia czasu, aż wirus zajmie cały kraj. A rząd nie ma pomysłu na walkę z tym wirusem, to co nam się oferuje to ochłapy – uważa Jan Kowal z Wielkopolski.

Podobnego zdania jest pan Jan Nowak z Podkarpacia. – To co się dzieje to jakiś absurd. Niedługo dojdzie do tego, że wieprzowina w Polsce będzie tylko z importu. Rząd nie wie jak uratować hodowlę trzody chlewnej w Polsce i co najgorsze – nikt się tym nie przejmujeuważa.

Tinder dla krów czyli jak umówić zwierzę na randkę

Kojarzenie zwierząt za pomocą mediów społecznościowych to dobry pomysł?

21 lutego 2019

Pogłowie świń spadło – jak wpłynie to na ceny?

Jak spadek pogłowia wpłynie na ceny - okaże się optymistycznym sygnałem?

11 lutego 2019

Dymisja za nielegalny ubój bydła?

Nielegalny ubój chorych krów na mięso to wina Głównego Lekarza Weterynarii? Czy może egzaminu nie zdał cały system?

13 lutego 2019