Kiedy ARiMR wypłaci dofinansowanie do wymiany dachu?

Wkrótce startuje drugi nabór na dofinansowanie do wymiany dachu z azbestu w budynkach gospodarczych. Na ten cel można dostać nawet 20 000 zł. Kiedy rolnicy dostaną wypłaty środków?

Dofinansowanie do wymiany dachu wykonanego z materiału zawierającego azbest będzie udzielane ze środków KPO (Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności). Nabór wniosków rusza już w grudniu 2023 r. Jak się okazuje, warunki nie są trudne do spełnienia.

Jakie dopłaty do eternitu?

W ramach tego wsparcia dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu wynosi do 20 tys. zł. Stawka za metr kwadratowy to 40 zł. Natomiast maksymalna powierzchnia azbestu, której dotyczy dofinansowanie, wynosi 500 m2.

Trzeba przy tym wymienić cały dach, nawet jeśli jego powierzchnia przekracza limit dofinansowania. Co więcej, wsparcie odnosi się tylko do budynków gospodarczych. A zatem dopłata do azbestu nie dotyczy budynków mieszkalnych.

Kto może dostać dofinansowanie do wymiany dachu?

Ze wsparcia mogą skorzystać osoby fizyczne, które są ubezpieczone w KRUS lub którym w 2022 roku przyznano płatności bezpośrednie. Ponadto wnioskodawca musi mieć przyznany numer ewidencyjny producenta rolnego oraz mieć prawo własności/współwłasności do budynku, w którym zamierza wymienić pokrycie dachowe.

Co jednak istotne, inwestycji nie można rozpocząć przed złożeniem wniosku. Ponadto wsparcie dotyczy tych przedsięwzięć, których realizacja potrwa nie dłużej niż określono w warunkach umowy. Mianowicie przewidywany maksymalny okres to 12 miesięcy od zawarcia umowy z ARiMR o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. Jednocześnie inwestycję należy ukończyć przed 31 grudnia 2025 roku.

Dofinansowanie do wymiany dachu na prostych warunkach

Starając się o dopłaty do eternitu, trzeba pamiętać, aby zgłosić do gminy, że taki azbest będzie usuwany. Każda gmina podpisuje bowiem z odpowiednim podmiotem umowę na utylizację tego materiału. A zatem w momencie jego zdjęcia z dachu, to już na barkach gminy spoczywa kwestia jego odbioru z gospodarstwa.

Rolnik nie musi się też martwić o kwestie biurokratyczne. Do wniosku nie trzeba bowiem dołączać takich dokumentów jak faktury czy kosztorysy. Agencja będzie wymagać natomiast:

  • załączenia do wniosku zdjęcia dachu;
  • podania powierzchni dachu (w mkw);
  • potwierdzenia, że jest się ubezpieczonym w KRUS lub ma przyznane płatności bezpośrednie w roku poprzedzającym złożenie wniosku.

Kiedy dopłaty do eternitu?

Podsumowując, nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany dachu rusza już niebawem, bo 15 grudnia 2023 r. Agencja będzie je przyjmowała wyłącznie drogą elektroniczną (Platforma Usług Elektronicznych ARiMR). Rolnicy ubiegający się o wsparcie mają czas do 12 stycznia 2024 r.

Aby otrzymać środki, należy wpierw podpisać z Agencją umowę o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. Ponadto, jeśli podczas składania wniosku, beneficjent wystąpi o przyznanie zaliczki, dostanie ją jeszcze przed realizacją inwestycji. Wysokość zaliczki to 50% wartości wsparcia.

Źródło: ARiMR

Czytaj też: Lista importerów zboża z Ukrainy. Kto okłamuje polskich rolników?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 58

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Ir ka pisze:

    Ja czekam na wypłate z poprzedniego roku. Od złożenia wniosku o płatność ARiMR na 90 dni na wypłate. Do wniosku o wymianę dołączamy zdjęci obiektu z eternitem,, po wymianie zdjęcia zrobione dokładnie z tych samych miejsc dołączamy do wniosku o płatność. Obowiązkowo tablica informacyjna 30/40 cm. na budynek o celu przedsięwzięcia i ilość dotacji