Kiedy ciąć świeżo posadzone drzewka owocowe?

Jesień jest dobrą porą do sadzenia drzew owocowych. Czy jednak ciąć je zaraz po posadzeniu, czy też czekać do wiosny?

Nikt nie ma wątpliwości, że celem produkcji sadowniczej jest osiągniecie jak najwyższych i najlepszych jakościowo plonów. Z tego powodu generalnie powinno się ograniczyć do minimum obcinanie pędów w dopiero co posadzonych drzewkach. Ale mimo to, drzewka ciąć należy. Kiedy?

Pierwsze cięcie powinniśmy zrobić tuż po posadzeniu

Ewa Szewczyk, LODR w Bratoszewicach

Pierwszy taki zabieg powinniśmy przeprowadzić bezpośrednio po posadzeniu – mówi Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa i sadownictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. – Podczas pierwszego zabiegu należy skracać tylko zbyt długie pędy. Można też myśleć o ewentualnym wycinaniu całych pędów, ale trzeba to uzależnić od ułatwienia przyjęcia się drzewka.

Jak mówi pani Ewa, chodzi przede wszystkim o to, że jeżeli podczas wykopywania ze szkółki drzewka utraciły część systemu korzeniowego to zmniejszenie liczby pędów w części nadziemnej może ułatwić przyjęcie się ich w nowym miejscu.

Eksperci są jednak zgodni, że w pierwszych latach uprawy drzew owocowych mocna przycinanie nie jest zalecane.

To, co jest najważniejsze w pierwszych latach, to formowanie korony i pędów bocznych – dodaje specjalistka. – Zabieg powinniśmy rozłożyć na dwa etapy – zimowe cięcie oraz wycinanie tzw. „wilków” latem.

Cięcie zimowe powinno być wykonywane wtedy, kiedy nie przewidujemy już zbyt niskich temperatur mogących spowodować choroby drzew. Okres ten powinien przypadać na luty-marzec.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *